---< Sponsor Bağlantı >---

Menemen Olayı Ne Zamandır, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Menemen Olayı Ne Zamandır, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir?

Menemen Olayı (23 Aralık 1930)

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Cumhuriyet  ve laiklik karşıtı  olanlar din uğruna hareket ettiklerini söyleyerek “Din elden gidiyor!”sloganı ile isyan çıkardırlar.

Serbest Cumhuriyet Partisi’nin Ege Bölgesi’nde gericilerin denetimine girmesi   Laiklik karşıtı eylemlerinin  artması üzerine partinin kapatılması ve O bölgedeki  Nakşibendî  tarikatının partinin kapatılmasına mensupları tepki gösterdi.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Derviş Mehmet adındaki zat, etrafına topladığı birtakım cahil kişileri  “Şeriat isteriz!” sloganıyla 23 Aralık 1930’da İzmir-Menemen’de ayaklanma çıkardılar. İsyanı  bastırmak isteyen Öğretmen Asteğmen Kubilay, isyancılar tarafından şehit edildi.

Bunun üzerine Menemen’e askeri birlikler gönderilerek ayaklanma bastırıldı, isyancılar yakalanıp yargılanarak cezalandırıldılar.

Bu olay  Cumhuriyete ve laik düzene karşı girişilen ikinci büyük  ayaklanmadır.Menemen Olayı Ne Zamandır

Bu olay  Türkiye’de  henüz laik devlet düzeninin  yeterince olgunlaşmadığı, çok partili hayata geçmek için henüz ortamın elverişli  oluşmadığını ortaya koymuştur. M. Kemal, bu olaydan sonra çok partili siyasi yaşama ara vermek zorunda kalmıştır.

Ülkemizde çok partili siyasi hayata tam olarak 1946 yılında geçilmiştir.

1946 yılına kadar devlet tek partili bir yönetimle,  yönetilmek zorunda kalındı. Bu yıllardan sonra çok partili hayata geçilmiş oldu.  Demokrat Parti’yi   kuruldu.  1946 yılında yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi seçimleri kazandı.  1948 yılında Millet Partisi kurularak 1950 yılında yapılan  seçimleri Demokrat Parti kazandı.


- Menemen Olayı Ne Zamandır, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir? admin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,İnkılap Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Menemen Olayı Ne Zamandır, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz