---< Sponsor Bağlantı >---

Matematikte Tanjant Nedir, Tanjant Teoremi Nasıldır, Tanjant Nasıl Hesaplanır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Matematikte Tanjant Nedir, Tanjant Teoremi Nasıldır, Tanjant Nasıl Hesaplanır, Formülü Nasıldır?

Tanjant Nedir:

------- Sponsorlu Reklamlar -----

T gerçel bir sayısının s sarma işlevi altındaki görüntüsünde (birinci bileşeni sıfır olmamak şartıyla), ikinci bileşeninin, birinci bileşenine oranına Tanjant denilmektedir. Tanjant kısaca tan sembolü ile kullanılmaktadır.

matematikte-tanjant-nedir
Matematiksel ifadeyle s(t) = (u, v) ve u ]değil 0 ise tan t = v/u’dur. Şayet u=0 ise, t gerçel sayısının tanjantı tanımsız olmaktadır. t gerçel sayılarını v/u gerçel sayılarıyla eşleştiren işleve “tanjant işlevi” denilmektedir. Tanım uyarınca da tanjant, sinüsün kosinüse oranı olmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Merkezi kökeni 1 birim yarıçaplı birim çemberdeki x=1 şeklindeyse ve y eksenine paralel çizilen doğruya tanjant ekseni ismi verilmektedir. Birim çember üzerinde, kökenden geçen bir doğrunun x ekseniyle arasındaki, saat istikametinin tersine doğru açının tanjant değeri, bu doğrunun tanjant ekseniyle kesiştiği noktanın y değerine eşit olmaktadır. 180’e bölümünden kalan 90 olan açılarda belirsiz olmaktadır. Dik üçgende ise karşı dik kenarın, komşu dik kenara olan oranı şeklinde de ifade edilmektedir.

 


- Matematikte Tanjant Nedir, Tanjant Teoremi Nasıldır, Tanjant Nasıl Hesaplanır? admin tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Matematik Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Matematikte Tanjant Nedir, Tanjant Teoremi Nasıldır, Tanjant Nasıl Hesaplanır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz