---< Sponsor Bağlantı >---

Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir, Marmara Bölgesinde Hangi Tarım Ürünleri Yetişmektedir?

Ülkemizin coğrafi konumu gereği her bölgede aynı tarım ürünleri yetişmemektedir. Her bölgede farklı farklı tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Marmara  Bölgesinde hangi Tarım ürünleri yetiştirilmektedir, kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri

Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir?

Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir?

 Buğday: Buğday Trakya tarafların da  Ergene Bölümü’nde yoğun olarak yetiştirilen bu nebattır.  İç Anadolu Bölgesinden  sonra 2. Sırada buralarda yetiştirilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Ayçiçeği: Ayçiçeği tohumlarından yağ ele etmek için yetiştirilen bu bitki Türkiye Yağ  imalatının % 80 ini karşılamaktadır. Ergene ve Güney Marmara Bölümleri’nde  de ayçiçeği yoğun bir şekilde ekimi yapılmaktadır.

 Şekerpancarı: Trakya, Güney Marmara ve Adapazarı ovalarında ekim yapılmaktadır.

Tütün: Türkiye’ de  Tütün’ ün bir kısmı bu bölgede yetiştirmektedir. Bursa, Balıkesir, Adapazarı’nda ekimi yoğunlaşmaktadır.

Mısır:  Mısır  Karadeniz bölgesinden sonra 2. sırada yer almaktadır. Adapazarı ve Bursa taraflarında  ekim alanları oldukça fazladır.

Pirinç: Meriç ovasında ve etrafında  ekimi yoğunlakla yapılmaktadır. Edirne de ilk sırada Pirinç gelmektedir.

Zeytin: Güney Marmara Bölümü’nde özellikle de Gemlik ve Mudanya Yöresi’nde  yoğun olarak yetişmektedir. Bölge, Zeytin Yetiştiriciliğin de  Ege Bölgesinden  sonra 2. sırada yer almaktadır. Bu bölge de  iri, çok kalitede sofralık zeytin yetiştirmektedir.

Dut:  Özellikle İpek Böceği  yetiştiriciliğine bağlı olarak dutçuluk çok ehemmiyetlidir.  Dut üreticiliği Bursa, Balıkesir, Bilecik Yöresi’nde çok  yoğun olarak yetiştirilmektedir. En güzel ipekler bu bölgeden çıkmaktadır.

Meyve: Bursa tarafların da çok  yoğun olarak yetiştirilmektedir.  Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm bu yörenin başlıcaları meyveleri arasında bulunmaktadır.

Sebze: Adapazarı  ve Bursa ovalarında yoğun olarak sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bursa’ nın  Domates, patates, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, biberi çok  meşhurdur.

 

 


- Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir? admin tarafından 5 Eylül 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Marmara Bölgesinde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz