---< Sponsor Bağlantı >---

Manisa İli Ekonomisi, Tarımı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Ege bölgesi şehirleri hakkında bilgi vermeye Manisa İli Ekonomisi, Tarımı ve Tarihçesi Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklayarak devam ediyoruz. 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Manisa, Türkiye’nin tarım ve sanayisi ile bilinen önemli bir şehri ve nüfusuna göre en kalabalık on dördüncü viyaletidir. 2013 yılı resmi nüfus sayımı bilgilerine göre 1.359.463 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi içerisinde yer almakta olan bu ilimizde toplam 17 ilçe bulunmaktadır. Nüfusu ile İzmir ilimizden sonra bu bölgenin ikinci büyük şehridir. Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitimiyle bilindiğinden dolayı “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinmektedir. Ayrıca Manisa denildiğinde Şifalı Mesir Macunu ile Alaşehir Sultaniye Üzümü ile tanınmaktadır. Antik çağdaki  “Magnesia” olan bu şehrimiz, Roma İmparatorluğu  zamanında ise  “Magnesia ad Sipylum”  ismiyle tanınmaktadır. Dünya dillerinde magnezyum ve mıknatıs kelimelerinin kökeni Manisa isminden gelmektedir.

manisa-haritasi

İzmir ilimize yakın olmasının sağladığı avantaj ile hızlı büyüler ve gelişen bir şehrimizdir. Ülkemizin en önemli ve büyük organize sanayi bölgelerinden biri de Manisa Organize Sanayi Bölgesidir. Bu sanayi bölgesinde Vestel Grubu Vestel City ile yer almaktadır, Ayrıca ECA, İndesit, BOSCH, Raks ve Vals Elektronik gibi ülkemizin sayılı sanayi kuruluşları yer almaktadır.  Ege bölgesinde İzmir ilinden sonra sonra ikinci büyük sanayi ve ticaret merkezi konumundadır Manisa ili şehir merkezi ülkemizin en çok ve yoğun göç alan şehir merkezlerinden biridir. 6 Aralık 2012 tarihinden sonra Büyük Şehir Belediyesi olmuştur.
Renkli Webim & Vikipedi Güncel Ege Bölgesi Ekonomi ve Kültürü Portalı

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Manisa İli Ekonomisi, Tarımı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi admin tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Manisa İli Ekonomisi, Tarımı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz