---< Sponsor Bağlantı >---

Mani Nedir, Manilerin Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mani Nedir, Manilerin Özellikleri Nelerdir, Mani Hakkında Genel Bilgiler?

Genel Kültür Bilgi konularında kısa olarak  sizlere Mani Nedir, Manilerin Özellikleri Nelerdir, Mani hakkında Genel Bilgiler, konusunda çok fazla ayrıntıya girmeden kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

mani-nedir

Mani Nedir?

Kısaca Maniler, Her konu üzerine yazılan veya söylenen, halk edebiyatının bir nazım şeklidir. Manilerde başta aşk  ve sevgi olmak üzere bir hayli konu üzerinde söylenmekte ve yazılmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Manilerin Özellikleri

 

Maniler  hemen hemen yedi hecelden ve dört dizeden oluşmaktadır. Bir bent şeklindedir, ama  hece kalıbında söylenmiş manilerde bulunmaktadır. Manide genellikle birinci ve ikinci dize ile dördünce dize birbiri arasında kafiyeliyken, üçüncü dize kafiye serbesttir. Manilerde anlatılmak istenen şey, verilmek istenen ileti son dizede verilmektedir.  .

 


- Mani Nedir, Manilerin Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 21 Mayıs 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Türkçe Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mani Nedir, Manilerin Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz