---< Sponsor Bağlantı >---

Mai Ve Siyah Kitanın Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mai Ve Siyah Kitanın Geniş Özeti Nasıldır, Mai Ve Siyah Kitanın Yazarı Kimdir, Mai Ve Siyah Kitanın  Özeti Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mai Ve Siyah Kitabının Yazarı Ünlü Edebiyatcımız Halit Ziya Uşaklığil’ dir.

Kitap özetleri vermeye devam ediyoruz. Türk Edebiyatınızın güzel eserlerinden biri olan Mai Ve Siyah kitabının özeti nasıldır diye merak edenler için Mai Ve Siyah Kitanın Geniş Özetini bu yazımızda bulabilirsiniz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Ahmet Cemil Mülkiye’de okur ve çok doğru, iyi kalpli bir avukatın erkek çocuğudur. Annesi ise erdemli  bir kadındır. Öğrenimine resmi okullarda başlar. Okurken babası  vefat eder ve  annesine  ve kızkardeşine o bakar. Akşamları, okuldan sonra, kitapçlara polisiye hikayeler çevirir. Aslında edebiyatı sever, bu tür işler onu açmaz. Fakat geçinebilmek için çalışmak zorundadır.mai ve siyah

Ancak elinden fazla bir iş gelmemektedir. Yabancı  dil bildiği için yalnızca hanelerde ders vermektedir. Bir de şiir yazmaktan         başka bir mahareti yoktur. Ders verdiği talebelerin yaptığı  şımarıklıklar onu bezdirmiş ve bu işi bırakmasına yol açmıştır. Daha         sonra gecesini gündüzüne katarak Fransızca kitap çevirisi yapmış ama emeğinin karşılığını alamamıştır. Gittikçe umutsuzluğa kapılmıştır. Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi Lamia’yla izdivaç edecek midir? Edebiyatımıza yeni bir istikamet verebilecek midir? En nihayetinde Mirat-i Suun isimli gazetede iş bulur ve gazetede çeviriler yapmaya başlar. Hayatı az çok düzene girmeye başlar.

Aynı zamanda Mülkiye imtihanlarına da girerek okulu bitirir. Emeli edebiyat alanmda üne ermektir. Bunun için, boş vakitlerinde özenle bir yapıta çalışır. Tatlı hülyalar kurar.

Gazetenin başyazarı Ali Şekip ile okuldan arkadaşı Hüseyin Nazmi, onun en sevdiği kişilerdir. Ahmet Cemil Hüseyin Nazmi’nin kızkardeşi Lamia’yı bir defa görmüş ve gönlünü kaptırmıştır.

Bir gün gazetenin sahibi can verir. Yerine erkek çocuğu Vehbi Efendi geçer. Ahmet Cemil’in kızkardeşi ile izdivaç eder. Netice hiç de iç açıcı değildir. Kaba ve egoist bir adam olan Vehbi Efendi sık sık karısını döver. Bir keresinde karnına tekme atar. Kadın hasta olur ve çocuğunu düşürür. Ahmet Cemil dayanamaz, kızkardeşini evine getirir. Ona özenle bakar, ama kadıncağız çok hırpalandığından bir müddet sonra can verir. Vehbi Efendi de Ahmet Cemil’i gazeteden kovar.

Zengin bir ailenin erkek çocuğu olan Hüseyin Nazmi, dışişlerinde iyi bir görev alarak Avrupa’ya gitmeye hazırlanır. Her vakit oturdukları kahvede arkadaşına bu müjdeyi verir. Ayrı olarak, kızkardeşi Lamia’nın da bir subayla nişanlandığını söyler. Lamia’yı içten içe seven Ahmet Cemil bu habere çok üzülür. Zira onunla izdivaç etmeyi tasarlamaktadır. Belli bir işi, parası olunca ortaya çıkacak ve onu alacaktır.

Nazmi ,sevineceğini zannederek A.Cemil’e başka bir haber daha  verir,Lamia’yı izdivaç ettiriyorlardır.Zihninde kızı ailesinin ısrarıyla         izdivaç etmeyi kabul etmiştir diye tasarlar.Bir an sevgisini itiraf etmeyi  düşünür ancak bir yuva kuramayacağını anlayınca vazgeçer.
Bütün umutları, gelecekle alakalı tasarıları bir bir sönmüştür.Geriye ne  kalmıştır.Bütün ömrünü koyduğu şiirleri mi?Bir an dahi durmadan onları  da ocağa atıp yakar.Yanışını gözlerinde yaşlarla izler.O yapıtın zati bir manası kalmamıştır.
Madem ki Hüseyin Nazmi gidiyor,o da gidecektir.Anadolu da bir görev  alıp gidecektir . Kararını yerine getirir.Dertli anasını alarak bir vapura biner . Gece karanlığında, son kez İstanbul’u izler. Zamanıyla   bütün ışıklar ona elmas gibi görünüyordu ama şimdi

Bütün bu acı olaylar Ahmet Cemil’i sallar. Yıkılmasına yol açar. Üzerine titrediği yapıtını bir bunalım hatıranda ocağa atıp yakar. Şart olan makamlara müracaat ederek uzak bir yerde kaymakamlık alır. Annesiyle İstanbul’dan ayrılır.

Halit Ziya Uşaklığil  bu romanında o dönemin  şair idealini konu olarak alır, o dönemdeki  sanat ve  basın dünyasını sade ve güzel bir diller  tasvir eder.  İnsanların duyguları çok güzel işlenmiştir. Mai ve Siyah  duygusal ve romantik bir romandır. O dönemin toplumsal sorunlarını ele alan ve gündeme getiren bir kitaptır.


- Mai Ve Siyah Kitanın Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Mai Ve Siyah Kitanın Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz