---< Sponsor Bağlantı >---

Maden Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Çıkarılan Başlıca Madenler Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Maden Nedir, Madenin Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Çıkarılan Başlıca Madenler Nelerdir?

Ülkemiz bir çok madenler bakımından çok zengin bir ülkedir. Madenler bakımından da Dünyada da önemli bir yeri ve konumu vardır. Maden Nedir, Madenin Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de en çok çıkartılan Madenler Nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Maden Nedir ?

 Maden: Yer altında bulunan,  çıkartılan ve işlenen katı,sıvı ve gaz halindeki her türlü maddeye maden denilmektedir. Türkiye’nin madenlerinin tamamı daha belirlenmemiştir. Her sene yeni maden yataklarının bulunması  da bunun bir  delilidir. Ülkemizin madenciliğinin şu andaki imalatı, tümüyle kendi endüstri kuruluşlarımızın gereksinimine yönelik değildir. Bir bölümü ham olarak veyahut yarı işlenmiş halde dışarı satılmaktadır. Bir madenin işletilmesinin karlı olabilmesi için; “maden oranı” Yedekleriyle beraber belirtilen miktarı fazla olmalıdır.

Maden Nedir, Özellikleri Nelerdir

Maden Nedir, Özellikleri Nelerdir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Madenlerin Özellikleri Nelerdir?

Madenlerin Özellikleri , tabiatta ender olarak saf  halde bulunmasıdır. Yer altında “filiz” isimi verilen bileşimler halinde çıkartılan ham madenler, işlenerek ve yabancı maddelerden arındırılarak saf metal haline getirildikten sonra kullanılmaktadır.  Maden filizleri, tabakalar arasında “damarlar” yada “yataklar” halinde bulunmaktadır.

Türkiye’ de Çıkarılan Başlıca Madenler Nelerdir?

 

1. Demir
2. Bakır
3. Bor
4. Krom
5. Boksit
6. Cıva
7. Kükürt
8. Fosfat
9. Zımpara Taşı
10. Manganez
11. Mermer
12. Volfram
13. Asbest
14. Antimon
15. Uranyum


- Maden Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Çıkarılan Başlıca Madenler Nelerdir? admin tarafından 18 Aralık 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Maden Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Çıkarılan Başlıca Madenler Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz