---< Sponsor Bağlantı >---

Maddenim Kaç Hali Vardır, Maddenin Halleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Maddenim Kaç Hali Vardır, Maddenin Halleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Maddenin bildiğimiz üç hali vardır. Ama bunlardan başka teknolojinin ilerlemesi ve her gün bilim adamların  bu alanda çalışmaları sayesinde    16 ya yakın  madde hâli tanımlanmıştır. Maddenin klasik halleri ve bizim bildiğimiz

Maddenin üç hali vardır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Maddenin Katı Hali

Maddenin Sıvı Hali

Maddenin Gaz Hali

Maddenin dış yapısıyla alakalı özelliklerine fiziksel özel­lik, dış yapısıyla alakalı değişmeye de fiziksel değişme denir. Bir maddenin renk, koku ve tadının değişmesi, kaynaması, erimesi, buharlaşması, çözünmesi, fiziksel değişmeye örnektir.

Maddenin Fiziksel HalleriMaddenim Kaç Hali Vardır, Maddenin Halleri Nelerdir

 Katı hali : Belirli bir şekli ve hacmi vardır. Tanecikleri çok sıktır. Tanecikler arasındaki boşluklar çok az oldu­ğundan kararlı bir yapıya sahiptir.

 Sıvı hali : Belirli bir şekli yoktur. Hacmi vardır. Bulun­dukları kabın şeklini alırlar. Tanecikleri hareketlidir. Kati­ya göre daha düzensizdir. Akışkan özelliğe sahiptir.

 Gaz hali : Belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Tanecikleri hareketlidir. Tanecikleri arasında büyük boşluklar vardır. Sıkıştırma ve genleşme özelliğine sahiptir. Tanecikleri bağımsız olarak hareket edebilir.

Maddenin Diğer Hallerine Gelince

Plazma
Süper alışkan
Dejenere katı
Nötronyum
Güçlü simetrik madde
Zayıf simetrik madde
Kurarkgluon plazma
Fermiyonik yoğunlaştırma
Acayip madde
Bose-Einstein Yoğunlaştırması

 

 


- Maddenim Kaç Hali Vardır, Maddenin Halleri Nelerdir? admin tarafından 28 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Maddenim Kaç Hali Vardır, Maddenin Halleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz