---< Sponsor Bağlantı >---

M.Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar Hangileridir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


M.Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar Hangileridir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

M. Kemal Atatürk Cumhuriyet’in ilanından sonra her alanda yenilikler getirmiştir. Yaptığı İnkilablarla Türkiye’ yi yeniden inşa etmiştir adeta. Mustafa Kemal Atatürk, hayatının her döneminde kitapla bütünleşmiştir. Bu okuma sevgisinin kendisine sağladığı bilgi birikimini ara ara yazmaya dönüştüren Atatürk, hayatının değişik dönemlerinde değişik konularda kitaplar yazmıştır. Yazdıkları gerek aktüelliği, gerekse yol göstericiliği açısından bu gün bile tartışmasız gerçekleri içermektedir. O’nun son zamanlarda hala geçerliliğini savunması ileri görüşlülüğünün ve akılcılığının göstergelerinden biridir. Mustafa Kemal, bilhassa II. Meşrutiyet’in (23 Temmuz 1908) duyurunundan sonra tüm dikkat ve çalışmasını askerlik üzerine yoğunlaştırılmıştır. O, mesleksel bilgileri artıracak yayınların yapılmasını ihtiyaç duyulan görüyordu. Bu amaçla mesleğinin ilk senelerinden itibaren askerlikle alakalı birikimlerini aşağıda isimleri belirtilen kitaplarda toparlanmıştır.

M.Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar

------- Sponsorlu Reklamlar -----

1- Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih

2- Takımın Muharebe Talimi (Almanca’dan çeviri – 1908)

3- Cumalı Ordugâhı – Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları (1909)

4- Tâbiye ve Tatbikat Seyahati (1911)

5- Bölüğün Muharebe Talimi (Almanca’dan çeviri – 1912)

6- Zabit ve Kumandan ile Hasbihal (1918)M.Kemal Atatürk'ün Yazdığı Kitaplar Hangileridir

7- Nutuk (1927)

8- Vatandaş İçin Medeni Bilgiler (Manevi kızı Afet İnan adıyla yayımlandı) (1930)

9- Geometri (isimsiz yayımlandı) (1937)

 


- M.Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar Hangileridir? admin tarafından 3 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,İnkılap Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
M.Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar Hangileridir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz