---< Sponsor Bağlantı >---

Logaritma Nedir, Logaritmayı Kim Bulmuştur, Logaritma Nerede Kullanılmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Logaritma Nedir, Logaritmayı Kim Bulmuştur, Logaritma Nerede Kullanılmaktadır Ve Ne İşe Yaramaktadır?

Matematikte kullandığımız hesapları daha hızlı bir şekilde yapmak için logaritmadan yararlanırız. Logaritma nedir, Ne işe yaramaktadır ve logaritmayı ilk kim bulmuştur gibi soruların cevaplarını kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

On yedinci asrın başında hesapları hızlandırmak için yapılan bir buluştur. 300 seneden daha fazla  bir vakit, temel bir hesap metodu olarak kullanılmaktadır. On dokuzuncu asırda masa hesap makinalarının doğuşu ve yirminci asırda elektronik hesap makinalarının ortaya çıkışı, logaritmaya olan ihtiyacı azaltmıştır. Ancak logaritmik işlevlerin teorik ve uygulamalı matematikte özel bir yeri vardır

Logaritma  Nedir

Logaritma Nedir

Logaritmanın mucidi olarak John Napier kabul ediliyor. Doğum yeri net olarak bilinmiyor ancak Balfron’da, Merchiston Şatosu’nda veyahut Stirlinshire’da doğmuş olabileceği düşünülüyor.John Napier çok başarılı bir matematikçidir kuşkusuz. Ancak 13 yaşındayken okulunu Avrupa’yı gezmek için terketmiştir. 18 yaşına geldiğinde ailesine ait şatonun birkısmı kendisine kaldı. Bunun üzerine İskoçya’ya geri döndü ve kendini edebi, ilmi akademik araştırmalara adadı. İspanyalı kralına karşı koyabilmek için birkaç savaş aracı buluş etti ancak hayata geçirmesine gerek kalmadı. 1590 seneninde matematiksel kimi araştırmalar yapmaya koyuldu. Bu araştırmanın temelinde çarpma – bölme işlemlerinin çıkarma-toplama işlemleriyle dile getirilmesi yatıyordu. İşte logaritma bu hesaplamayı kolaylaştırmak emeliyle bulunmuştur. Aynı sıralarda İsviçre’de Napier’dan habersiz bir şekilde Justus Byrgius’da benzer çalışmalar yürütüyordu. Çalışmalar devam ederken 1614 seneninde Napier sistemi mükemmel şekilde bitirdi ve sistemi halka izah etti. Bu vaziyetten haberdar olan Henry Briggs isimli İngiliz bir matematikçi Napier’ın “e” tabanına bağlı kalınarak hazırlanan logaritma sistemi üzerinde çalıştı. Bu uğraşılar nihayetinde “e” yerine 10′u kullanarak ondalık logaritma sistemini yarattı.Napier aynı zamanda logaritmik işlemleri yapabilen bir hesap makinası icae etti. Logaritma hem matematik alanında hem de diğer pek çok alanda ehemmiyetli gelişmeler olmasını sağlayan bir sistemdi. 1622 seneninde sürgülü hesap makinasının buluşundan tutun mekanik ve elektronik hesap makinalarına hem de bilgisayarlara kadar uzanan bir yarar zinciri sağlamıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Logaritmadan faydalanarak  çarpmalar, toplamaya çeviririz.


- Logaritma Nedir, Logaritmayı Kim Bulmuştur, Logaritma Nerede Kullanılmaktadır? admin tarafından 3 Nisan 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Matematik Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Logaritma Nedir, Logaritmayı Kim Bulmuştur, Logaritma Nerede Kullanılmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz