---< Sponsor Bağlantı >---

Kuvvet Nedir, Nasıl Olur, Kuvvet Hakkında Bilgiler?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kuvvet Nedir, Nasıl Olur,  Kuvvet Çeşitleri Nelerdir, Kuvvet Hakkında Bilgiler?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kısaca Kuvvet dinildiği zaman aklımıza, duran bir cismin hareket ettiren, hareket eden bircismin durduran, cisimlerde yön ve şekil değiştiren etkiye kuvvet denir. Kuvvet fiziğin temel kavramlarından birisi olup, genel olarak bir cismin hareketine neden olan, başka bir deyişle duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismi durduran, doğrultu ve istikametini değiştiren, ona şekil değişikliği veren tesirdir.  Evrendeki her türlü itme veya çekme eylemleri kuvvete birer örnek teşkil eder.

Kuvvet  Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin istikamet ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan tesire kuvvet denir.  Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Talebenin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bir takım olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız .
Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de olabilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerkuvvet nedirektirmeyen kuvvete örnek verilebilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

ÖYLEYSE kuvvet; fiziksel, kimyevi ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en ehemmiyetli kavramlardan bir tanesidir
Kuvvetin Cisimlerin Hareketlerindeki Tesirleri  1) Kuvvet tesir ettiği cisimlere hareket kazandırabilir. 2) Kuvvet cisimlerin hızlarını değiştirebilir.3) Kuvvet hareket eden cisimlerin istikametini değiştirebilir.4) Kuvvet cisimlerde şekil değişikliğine yol açabilir. 5) Kuvvetlerin cisimler üzerinde döndürme etkileri bulunur.

Kuvvet çeşitleri : 1.yer çekimi kuvveti  2.su kuvveti  3.hava kuvveti  4.sürtünme kuvveti  5.kütle çekim kuvveti  6.manyetik çekim kuvveti  7.elektrik çekim kuvveti  8.kas kuvveti  9.rüzgar kuvveti  10.buhar kuvveti  11.temas kuvveti –


- Kuvvet Nedir, Nasıl Olur, Kuvvet Hakkında Bilgiler? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Kuvvet Nedir, Nasıl Olur, Kuvvet Hakkında Bilgiler? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz