---< Sponsor Bağlantı >---

Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kutup Yıldızı Nedir, Kutup Yıldızının Özellikleri Nelerdir, Kutup Yıldızı Nerede Bulunur?

Astronomi çok eski zamanlardan beri tüm insanların dikkatini çekmiştir. Tüm yıldılara birer isim vermişlerdir. Bunlardan birtaneside  Polaris diğer ismiyle Kutup Yıldızıdır. Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Polaris diğer ismiyle  Kutup Yıldızı,  Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızıdır ve küçükayı’ nın en son yıldızıdır. Kutup yıldızına bakarak  insanoğlunun asırlardır istikamet bulmaya çalışmışlardır. Küçükayı dediğimiz  takımyıldızında yer alan ve Küçükayı’ nın  en parlak yıldızdır.

Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dünyanın kuzey kutbun da  tam dikey doğrultusunda kuzey kutbundan  da 1°den az bir mevkide yer alan, beyazımsı sarı, parlak bir yıldızdır. Kutup yıldızı 3 değişik yıldızın bir araya gelmesiyle oluşan bir sistemdir Bu yıldızlar A-B-C olarak isimlendirilmişlerdir.  A olarak adlandırılan ilk yıldız Güneşten takriben olarak 2450 kat daha büyüktür. A yıldızı merkezde dururken B yıldızı dönmektedir.

Kutup yıldızı ile Dünyamız arasında bulunan eksen farkı sadece 44 dakikadır.  Kutup yıldızının ufuk çizgisinden yüksekliği  hesaplandığında, kişinin bulunduğu enlemin bulunması sağlanır. Kutup yıldızı ile ufuk çizgisi arasındaki mesafe enlem bilgisini verir.

Kutup yıldızı sadece kuzey yarımkürede görülmektedir. Güney yarımkürede  ise bu yıldız görünmez. Kutup Yıldızı, kuzey yarımküredeki rastgele bir noktadan bakıldığında sabit olarak kuzeyi gösterdiği için, kara, deniz ve hava seyrinde çok ehemmiyetli bir noktadır.  Büyük ayı, yıldız kümesinin üstteki iki yıldızının doğrultusunu izleyerek kolayca yeri bulunmaktadır.


- Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 15 Eylül 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kutup Yıldızı Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz