---< Sponsor Bağlantı >---

Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir, Kutuplarda İklim Nasıldır?

Dünyamız hem kendi etrafında, hem de güneş etrafında dönmektedir. Dünyamızın bir bölümü yazı yaşarken bir bölümü kışı yaşamaktadır. Kutup bölgelerinde ise iklim özellikleri farklıdır. Kutup bölgelerinde iklim özellikleri nasıldır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

 Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir?

Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kutup bölgelerinde iklime gelince , senenin tüm aylarında toprak görmez ve toprak tamamen  buz ve karlarla kaplı olmaktadır.

Kuzey ve güney kutuplarına has bir iklim türüdür. Kuzeyde Grönland Adası ve Rusya’nın kuzey bölümünde, Güneyde de Antartika kıtasında görülmektedir. Sene içerisinde sıcaklıklar hep sıfırın altında olmaktadır. Vasati sıcaklıklar her vakit eksi 40  derecede yada onun da altında olmaktadır. Güneş ışınlarının sene süresince hep eğik açıyla geldiğinden dolayı çok uzundur. Buna karşın sıcaklıklarda çok fazla bir artma olmaz. Ayrıca da olarak senelik sıcaklık farkı ortalama 30 derecedir. Sıcaklıkların düşük olmasından dolayı buharlaşmayla meydana gelen nem miktarı da azdır. Yağışlar çok azdır ve genellikle her vakit kar yağışı şeklindedir. Kutup abuhavasının vasati yağışı 200 mm’nin altında olmaktadır. Bu özelliği ile kutupları birer soğuk çöl haline getirmektedir. Yerler her zaman karla ve buzla kaplı olduğu için de  nebat örtüsü yoktur.


- Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 10 Eylül 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Kutup Bölgelerinde İklim Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz