---< Sponsor Bağlantı >---

Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kül Kedisi (Sindirella) Masalının  Kısa Özeti Nasıldır,  Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Yazarı Kimdir?

Kül Kedisi Masalının Yazarı :Charles Perrault

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti 

Eski zamanların birinde  güzeller güzeli bir kız varmış. Bu güzel kızın ismi Sindirella imiş.  Sindirella’ nın annesi vefat edince  babası yine izdivaç etmiş. Üvey annesi de ilk evliliğinden olan iki kızıyla beraber gelip haneye yerleşmiş. Üvey anne ve  iki kız, yeni kız kardeşlerinden hiç hoşlanmamış. Odasında ne var ne yoksa tavan arasına fırlatıp atmışlar. Ona bir kardeş gibi davranmak şöyle dursun, bütün hane işlerini üzerine yıkmışlar. Hane işleri bittikten sonra dahi kızın onlarla oturmasına müsaade edilmiyormuş. Soğuk gecelerde, mutfakta, sönmekte olan ocağın önünde  tek başına yatar ve üşüyen  ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışırmış. Bu yüzden üvey kız kardeşleri ona “Külkedisi” ismini takmışla. O Ülkenin kralı oğlunu evlendirmek için sarayında bola düzenlemiş. O şehirdeki tüm kızlar bolaya davet edilmiş. İki kız kardeşe de sarayda verilecek bir balo için davetiye gelmiş. İkisi de heyecandan deliye dönmüşler. Herkes Prens’in izdivaç etmek istediğini biliyormuş. ‘Bakarsın ikimizden birini seçer, belli mi olur?’ diye düşünmüşler. İki kız kardeş de kendilerini  güzelleştirmek için hemen kolları sıvamışlar. Lakin ne yazık ki bu biraz zormuş, zira Külkedisi’nin aksine bayağı çirkinmiş her ikisi de! Balo akşamı, üvey kardeşleri gittikten sonra Külkedisi mutfakta oturmuş ve içn için ağlamaya başlamış. “Neyin var, neden ağlıyorsun Külkedisi?” diye sormuş peri. “Ben de baloya gitmek istiyordum,” demiş hıçkırarak Külkedisi.  “Gideceksin öyleyse,” demiş güzel peri. Külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış, şaşkınlıktan donakalmış. Güzel bir peri duruyormuş hemen  yanı başında. “Ben senin peri annenim,” demiş kadın. “Şimdi kaybedecek vaktimiz yok! Bana bir balkabağı getir hemen!” Külkedisi bir balkabağı getirmiş. Peri annesi sihirli değneğiyle dokununca, balkabağı aniden altından bir fayton oluvermiş. “Şimdi de altı fare…” Külkedisi altı fare bulup getirmiş, peri annesi onları hemen ata dönüştürmüş. “Bir sıçan…” Onu da arabacı yapmış.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti

Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti

“Ve altı kertenkele istemiş peri …” Onları da faytonun arkasında koşacak altı uşağa çevirivermiş hemen. Sıra Külkedisi’ne gelmiş sıra. Peri elindeki değneğiyle bir dokununca Külkedisi’nin eski o yırtık, pırtık elbiseleri solukları kesecek mükemmel bir giysiye dönmüşmüş. Ayaklarında ise  bir çift camdan ayakkabı ışıl ışıl parlıyormuş. “Lakin Bir şey var yalnız,” demiş Peri. “Gece yarısına kadar haneye dönmelisin. Saat on ikide giysin tekrar eski haline, faytonun balkabağına, atların fareye dönüşecek. Prens’in bunu görmesini istemezsin herhalde demiş.  Şimdi git, dilediğince eğlen.” O gece Külkedisi balonun yıldızı olmuş. Baloya katılan hanımlar (bilhassa de iki üvey kız kardeşi) onun giysisini çok beğenmişler ve terzisinin ismini öğrenmek için ona yalvarmışlar. Beyefendilerin hepsi onunla dans etmek için birbirleriyle yarışmışlar. Prens ise götür görmez kül kedisine  âşık olmuş! Ve o andan sonra hiç kimseye bu kızla dans etmek için müsaade edilmemiş. Gece boyunca Prens  Sindirella ile dans etmiş. Saatler  hızla ilerlemiş.  Külkedisi saat tam on ikiyi vuracağı sırada hanede olması gerektiğini aklına gelmiş ve hızla oradan uzaklaşmış. Ardından  “Gitme!” diye seslenmiş Prens  ama Külkedisi bir an dahi durmadan koşup oradan hızla  uzaklaşmış. Sokağa çaktığında giysisi tekrar daha önceki giysilerine dönüşmüş. O güzel ve şık kıyafetlerden geriye kala kala camdan bir ayakkabıların   teki kalmış.  Diğer tekini nerede kaybettiğini bilmiyormuş. O gece Külkedisi uyuyana kadar ağlamış. Hayatının bir daha katiyen o geceki kadar mükemmel olamayacağını düşünüyormuş.  Ayakkabının diğer tekini sarayın merdivenlerinde bulmuşlar. Sonrası sabah Prens ev ev dolaşıp ayakkabının sahibini aramaya başlamış.  Ayakkabıyı tek tek bütün genç kızlara denetmiş. “Bu ayakkabının bir gün önce gece karşılaştığım güzel sahibini bulamazsam yaşayamam,” demiş. Derken Külkedisi’nin evine gelmiş. Üvey kardeşleri ayakkabıyı tecrübe etmişler. Olmamış. Ayaklarına girmemiş bile. Prens çok üzgünmüş, çünkü uğramadığı yalnızca birkaç ev kalmış. Tam oradan ayrılacakken evin hizmetçisi dikkatini çekmiş. “Hanımefendi,” demiş Prens Külkedisi’ne, “bir de siz tecrübe etseniz?” “O mu tecrübe edecek? Ne münasebet!” diye haykırmış üvey kardeşler. Ama  Prens ısrarla kül kedisinin de denemesini istemiş. Külkedisi’nin ne kadar güzel bir kız olduğu da gözünden kaçmamış.  Kül kedisi ayakkabıyı deneyince ayakkabı Külkedisi’nin ayağına oluvermiş. Prens diz çöküp Külkedisi’ne evlenme teklifinde bulunmuş.  Güzeller güzeli Sindirella ( Külkedisi)Prens’in teklifini kabul edip evlenmiş. Sarayda çok mutlu bir hayat sürmüş.

 


- Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti Nasıldır? admin tarafından 26 Mart 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Kül Kedisi (Sindirella) Masalının Kısa Özeti Nasıldır?”
  1. sümeyye eroğlu diyor ki:

    çok güzel bir masal

Sende Yorum Yaz