---< Sponsor Bağlantı >---

Kükürt Döngüsü Nedir, Kükürt Döngüsünün Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kükürt Döngüsü Nedir, Kükürt Döngüsünün Özellikleri Nelerdir, Kükürt  Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler

Genel Kültür Bilgi konularında kısa olarak  sizlere Kükürt Döngüsü Nedir, Kükürt Döngüsü Nasıl Olmaktadır, Kükürt Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler, konusunda çok fazla ayrıntıya girmeden kısaca açıklamak ne nediristemekteyiz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Kükürt, toprakta ve proteinlerin yapısında çok miktarda bulunmaktadırlar. Lakin nebatlar kükürdü sülfatlara çevrildikten sonra kullanabilmektedirler. Kükürt içeren proteinler,evvela topraktaki çeşitli organizmalar aracılığıyla kendilerini oluşturan aminoasitlerce parçalanır, sonra aminoasitlerdeki kükürt başka bir dizi toprak mikroorganizması sayesinde hidrojen sülfüre dönüşmektedirler. Hidrojen sülfür oksijenli ortamda, kükürt bakterileri yardımıyla önce kükürde sonra sülfata çevrilir; sülfatlar da başka bakterilerce hidrojen sülfüre dönüşmektedir. Nebat veya hayvan can verirse, yapılarındaki proteinin parçalanmasıyla kükürt HS şeklinde açığa çıkar. HS kükürt bakterileri tarafından önce SO‘ye daha sonra da SO iyonuna dönüştürülmektedir. SO iyonları  tabiatta serbest olarak tepkiye girmek süretiyle sülfatlı bileşikleri de verebilirler. Organizmalar tarafından alındığı takdirde kükürt içeren iki aminoasit olan Sistein ve Metionin’nin yapısına katılırlar.

 


- Kükürt Döngüsü Nedir, Kükürt Döngüsünün Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 2 Mayıs 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kükürt Döngüsü Nedir, Kükürt Döngüsünün Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz