---< Sponsor Bağlantı >---

Kronoloji Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kronoloji Nedir, Kronolojinin Özellikleri Nelerdir?

Kelime anlamı sıralama olan Kronoloji nedir, Kronolojinin özellikleri nelerdir, Kronoloji nerelerde kullanılmaktadır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Tarihi olayların hangi sırayla meydana geldiğini araştırıp, ortaya koyan  bilim dalına Kronoloji denilmektedir.  Kimi tarihsel olaylarda sıralanması ve  değerlendirilmesinde çok ehemmiyetlidir.

Kronoloji Nedir, Kronolojinin Özellikleri Nelerdir?

Kronoloji Nedir, Kronolojinin Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Bazı olayların yaşandığı dönemdeki koşullar içerisinde değerlendirilmesi  doğru neticelere ulaşmamazı sağlamaktadır. Krononoji bilimi ise bu açıdan çok ehemmiyetlidir. Mesela her hangi bir olayın geçtiği tarihte yaşanan başka diğer olaylarda bilmemiz, o olayı daha doğru değerlendirebilmemizi sağlamaktadır.

Fransızca olan (chronologie) kelimesinden Türkçemize giren bir kelimedir. Türkçe de   zaman bilimi, zaman dizini olarak  geçmektedir. Tarih bilimi ile yakından alakalı olan bilim dalı, oluşum süreçlerinin tarihlenmesi ve raporlanması ile uğraşmaktadır.

Kronoloji  Tarihi bölümlere ayıran ve olayları tarih sırasına göre sıralamaktadır.

Her hangi bir olayın oluş zamanı sıralayan yada  belirli vakit aralıklarına yerleştirilerek mütalaa eden bilim dalıdır.

 


- Kronoloji Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 2 Kasım 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kronoloji Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz