---< Sponsor Bağlantı >---

Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır. Kore Savaşının Çıkış Nedeni?
Tarihe buyuk bir damga vuran savaşlardan birisidir Kore Savaşı. Kore Savaşı Ne Zaman Ve kimler arasında yapılmıştır. Kısaca açıklamaya çalışacağız.

25 Haziran 1950 yılında yapilan kore savasi, Kuzey Kore ile Guney Kore arasinda yapilmistir. 25 Haziran 1950 yili sabahı Kuzey Kore askerlerinin 
 Güney Kore askerlerine 38 nci paralel boyunda bulunan hududu geçtiklerini ileri sürerek, hudut ta ko umlandirilan askerlerin saldırıya geçmeleriyle sıcak savaş başlamıştır . Bu vaziyet karşısında da Amerika’nın isteğiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise 25 Haziran 1950′de toplanmıştır. Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin baris anlasmasi bozdugu ve Güney Kore’ye saldırmakla sulhu bozmuş olduğuna kararına varmıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?Birleşmiş Milletlerin çıkan savasi ve meydana gele. anlaşmazlığı da sulh yoluyla çözmek emeliyle yaptığı teşebbüsleri Kuzey Kore hiçe saymıştır. Kuzey Kore, Güney Kore’ ye taarruz başlatıp Seul’ü ele işgalle baslamis ve seul’ u isgal etmistir.
 Bu işgal üzerine de 27 Haziran 1950 senesinde ise Birleşmiş Milletler, azalarını Güney Kore Cumhuriyeti’ne yapılan bu saldırıyı karşılama ve bu bölgedeki Milletlerarası Barış ve güvenliği geri getirecek olan yardımlarda bulunmaya çalışmışlardır. Aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu on altı Ülke , Birleşmiş Milletlerin çağrısına olumlu cevap vermiş ve bu devletlerin gönderdiği yardımlari da Birleşmiş Milletler Kuvvetleri teşkil edilmistir. Kore. bulunan Birleşmiş Milletler Kuvvetlerinin Başkomutanlığı da 24 Temmuz 1950′de Amerikalı General Douglas Mc Arthur atanmıştır.

Türkiye’ nin Kore Savaşına Katılışı İse
Birleşmiş Milletlerin yaptığı çağrıya Türkiye de olumlu cebap vermistir. 
25 Haziran 1950 de TBMM toplanmis ve Koreye yardim karari almistir. Bu karar uzerine de 30 Haziran 1950 de TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’  ve Genelkurmay Başkanlığı Kore’ye gönderilmek üzere; bir komutanlık karargâhıyla, üç piyade taburunu ve ihtiyaç duyulan gerekli yardımcı birliklerden olan bir tugay ile 241′ nci Piyade Alayını görevlendirmiştir. Yurdun çeşitli yörelerinde bulunan birliklerden oluşturulan tugayın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı, kurmay başkanlığına Yarbay Selahattin TOKAY, 241 nci Piyade Alay Komutanlığına Albay Celal DORA atanmıştır.

Kore’ye gönderilmek üzere toplanan ve oluşturulan bu birlikler Ankara Etimeshut’ ta toplanmıştır.
Ankara’dan Kore Savaşı’na gitmek üzere İskenderun’ a hareket eden Mehmetçiği uğurlama merasiminde son derece duygusal anlarda yaşanmıştır. 

. 25, 26, 29 ve 30 Eylül, 2 Ekimde hareket eden gemiler Süveyş Kanalıni gecerek Kızıldeniz-Mendep Boğazı-Seylan Adası’ na ve oradan da Colombo-Singapur-Filipinler ve Formoza Adası deniz yolunu izleyerek 21 günde Kore’ nin güney doğusunda bulunan Pusan Limanına ulaşmışlardır.
Gemileri terk eden her konvoy kamyonlarla tren istasyonuna, oradan da vagonlara bindirilerek limanın 85 kilometre. kuzeybatısındaki Taegu şehrine ulaştılar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? admin tarafından 22 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Kore Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz