---< Sponsor Bağlantı >---

Kolesterol Nedir, Kolesterol Neden Yükselir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kolesterol Nedir , Kolesterol Neden Yükselir, Kolesterolün Yükselme Nedenleri

Belirli bir yaştan sonra hemen hemen herkeste kolesterol  sorunu başlamaktadır. Kimilerimizde az, kimilerinde çok oranda kolesterol  oranı yükselmektedir. Kolesterol nedir, kKolesterol neden yükselir, kısaca açıklama çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hayvansal hücrelerinin  zarlarında bulunan bir çeşit lipittir ve hormon, D vitamini sindirim salgıları gibi maddelerin sentezinde rol oynamaktadır.  Kanın içerisinde  bulunan düşük düzeydeki kolesterol  bu işlevler gerçekleştirilebilmektedir.  Fakat kanda bulunan kolesterol oranı çok yükselirse damar sertliğine ve damar tıkanıklıklarına neden olmaktadır.

 

Kolesterol Nedir, Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol Nedir, Kolesterol Neden Yükselir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Esasında  kanda iki tip kolesterol  bulunmaktadır.  İyi kolesterol adı verilen HDL (yüksek yoğunluklu kolesterol), fazlası ise kolesterolündür ve  karaciğere taşınmasında ve de vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynamaktadır. Bu yüzdendir ki vücutta miktarının yüksek olması sıhhat ve sağlık açısından iyi sayılmaktadır.

Kötü kolesterol  olarak adlandırılan  LDL (düşük yoğunluklu kolesterol) ise karaciğerden kolesterolü ise vücudun çeşitli bölgelerine taşınmaktadır. Bu esnada  kolesterolün damar içinde birikiminesine, başka bir ifade ilede damar sertliği ve daralmasına kapı aralamaktadır. Kanda bulunan LDL düzeyinin yükselmesi  kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebeplerinden olmaktadır.

 

Beslenme alışkanlıklarıyla kandaki  kolesterol düzeyi yakından ilişkili olmaktadır.  LDL, yağlı ve soslu besinler fazla tüketildiği zaman artmakta ve  daha fazla lifli besinler tüketildiği zaman ise azalmaktadır.


- Kolesterol Nedir, Kolesterol Neden Yükselir? admin tarafından 2 Ağustos 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kolesterol Nedir, Kolesterol Neden Yükselir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz