---< Sponsor Bağlantı >---

Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Kısmi Basınç Nedir, Kısmi Basınç Özellikleri Nelerdir, Kısmi Basınç Hakkında Kısa Bilgi

Katı, Sıvı gibi gazlar  ağırlıkları nedeniyle kuvvet uygulamaktadırlar. Uyguladıkları bu kuvvete basınç denilmektedir, Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri nelerdir kısaca açıklamaya çalışacağız. Bir kabın içerisinde bulunan gazın yaptığı basınca kısmi basınç olarak ifade dilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kısmi basınç deyince aklımıza kısaca her bir gazın tek başına o kabı doldurduğunda yapacağı basınç olarak da tarif edebiliriz.  Her bir gazın yapmış olduğu kısmi basınçların toplamına ise toplam basınç denilmektedir. Kısmi basınçtan söz edilebilmek  için aynı kap içerisine birden ve  ansızın fazla gazın bulunması gerekmektedir. Kapta bulunan bütün gazlar için hacim (V) ve sıcaklık (T) aynı olacağından, basınç mol sayısıyla doğru orantılı olmaktadır.   PA : A gazının kısmi basıncı nA : A gazının mol sayısı nT : Toplam mol sayısı PT : Toplam basınç Olarak ifade edilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 20 Eylül 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kısmi Basınç Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz