---< Sponsor Bağlantı >---

Kireçlenme Nedir, Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kireçlenme Nedir, Kireçlenmenin Sebepleri Nelerdir, Doğal Yöntemlerle Kireçlenmenin  Tedavisi Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kireçlenme belirli bir yaştan sonra oluşan ve eklemlerdeki kıkırdak dokunun yıllarla birlikte aşınması ve zarar görmesiyle gelişen bir hastalıktır. Daha çok bayanlarda görülen kireçlenme,  erkeklerde de ileri  yaşlardakilerde de görülebilmektedir.

Kireçlenme denilen Osteoartrit, en sık görülen eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağının yapısının bozulmasına, aşınmasına, incelmesine ve hem de kaybına kapı aralar. Tüm bunların neticeninde da, eklemlerin normal yapısını bozarak, hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrıya kapı aralar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kireçlenmenin Sebepleri?

1. Eklem kıkırdağı, kemik, bağlar gibi yapılarda gelişen bozukluklar.

2. Eklemlerin üzerindeki yükün değişmesi; Kilo alma, ağır yük taşıma gibi…

İki ehemmiyetli etmen osteoartrit gelişmesinde ehemmiyetlidir:Kireçlenme nedir

 

Eklemlerde yapısal bozukluklar: Doğuştan görülen (sözgelimi kalça çıkığı, kalça eklemi ile yuvası arasındaki uyumsuzluklar) veyahut sonradan kaza, travma, hastalık gibi nedenlerle gelişen yapısal bozukluklar, eklemin işleyişini aksatır ve rizikosu arttırır.

Eklem hastalıkları:Bilhassa iltihabi hastalıkların eklemde yaptığı yapısal bozukluklara bağlı olarak gelişebilir (“ikincil osteoartrit”).

Eklemlerin aşırı kullanılması: Mesleksel nedenlerle veyahut hayat tarzına bağlı olarak belirli eklemlerin aşırı kullanılması rizikosu arttıran bir başka etkendir.

İrsiyet: Bir takım ailelerde çok daha sık ve daha erken yaşlarda gelişir. Bilhassa el parmak eklemlerinde şişlikler yapan türünde irsiyet tesiri çok barizdir.

Kilo: Fazla kilo ve şişmanlık eklem üzerine binen yükü artırarak bilhassa diz osteoartriti gelişme ihtimalini arttırır; osteoartriti olan kişilerde kilo artışı yakıntıların ortaya çıkmasına veyahut artmasına kapı aralar.

Cinsiyet: Diz ve ellerde görülen osteoartrit kadınlarda daha sık görülür. Kalça eklemi osteoartriti ise kadın ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir.

Yaş: Orta ve ileri yaşların hastalığıdır. 40 yaşından önce çok nadir, 70 yaşında ise çok sıktır.

Hangi Eklemlerde Rastlanır?

En sık diz, kalça, el parmak eklemleri, ayak başparmağı ve omurgada görülür.

Diz osteoartriti özellikle bayanlarda sıktır ve kilo artışı ile görülme sıklığı da artar. Çoklukla her iki dizi etkiler.

Kalça osteoartriti erkeklerde ve bayanlarda eşit sıklıkta görülür.

Doğumsal ya da edinsel kalça eklemi uyumsuzlukları ve belirli meslekler kalça osteoartriti için riziko teşkil eder.

El parmaklarında, özellikle en uçta bulunan eklemlerde ve başparmak kökünde görülen osteoartrit, kemik çıkıntılara bağlı olarak eklem şişlerine kapı aralar. Bu nedenle “nodüllü osteoartrit” olarak bilinir. Çoklukla ilk ortaya çıktıklarında ağrılı, kızarık ve şiştir; bir müddet sonra ise kızarıklık ve ağrı geriler. Çoğunlukla el parmak hareketlerini bozacak kadar şekil ve hareket bozukluğu yapmaz.

Ayak başparmağında görülen osteoartrit başparmağın dışarı doğru eğrilmesine, hareketlerinin tama yakın kaybına kapı aralar. İlk ortaya çıktığında, eldeki nodüller gibi ağrı ve şiş ile beraber kızarıklık görülebilir ve “gut” ile karışabilir.

Boyun ve bel,omurganın en hareketli bölgeleridir. Osteoartrit bu bölgelerde de görülebilir. Kemik çıkıntıların sinir kanallarını ya da omurilik boşluğunu daraltmasına bağlı olarak yakıntılara kapı aralayabilir.

Belirtileri?

Osteoartritli eklemlerin hareketlerinde kısıtlanma ve ağrı, en sık yakıntı sebebidir. Kemik çıkıntılara bağlı olarak eklem şiş görünebilir. Hareket esnasında eklemde çıtırtılar duyulabilir. Belirtilerin arttığı yanma dönemleri gibi, uzun süren yakıntısız dönemler de görülebilir.

Hareket sırasında, günün ilerleyen saatlerinde ekseriyetle ağrı olur;dinlenmeyle hafifler. Uzun süren dinlenme sonrası ya da oturur vaziyetten harekete geçince, hareketlerde kısa süren bir tutukluk olabilir; hareket ettikçe dakikalar içerisinde düzelir. Eklem kıkırdağındaki bozukluklar ve aşınma ilerledikçe, ağrı istirahat sırasında da görülebilir ve hareketler günlük yaşam işlevlerini aksatacak kadar kısıtlanabilir. Budurumda ekleme yakın adaleler daha az kullanılacağından, bu adalelerde zayıflama ve güçsüzlük, kramplar da görülebilir.

Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Rehabilitasyonun asal emeli…

• Ağrıyı gidermek,

• Hareket kısıtlılığını düzeltmek,

• Günlük yaşam aktivitelerinin meselesiz yapılmasına yardımcı olmak,

• Hastalığın ilerlemesini engellemektir.

Osteoartritin tamamiyle düzelmesini sağlayan bir rehabilitasyon yoktur. Aşınmış olan kıkırdak dokusunu yenilemek . Bu yüzden osteoartriti kolaylaştıran etkenlerden kontrol edebileceklerimizi kontrol etmek ve gelişmeden tedbir almak idealidir.

Savunmak için…

• Vücut ağırlığının ideal kiloya inmesi, düzenli egzersizlerle ekleme binen yükün azaltılması ve adale gücünün artırılması oldukça faydalıdır. Günlük işlerin ve tekliflen egzersizlerin gün içerisine balanslı bir şekilde yapılması çok ehemmiyetlidir.

• Eklem ağrısı için evvela kolay ağrı kesiciler, bunlara yeterli cevap olmazsa romatizma ilaçları kullanılmaktadır.

• Eklem yakıntılarının arttığı yanma dönemlerinde, eklem içine kortizon verilebilir.

• Eklem içine eklem sıvısına benzer özelliklerde sıvıların verilmesinin veyahut bu sıvıda bulunan maddelere benzer gıda maddelerini içeren ilaçların ağız yoluyla alınmasının da faydası vardır. Glukozamin, kondroitin, hyalüronik asit gibi…

• Uygun vaziyetlerde sıcak ve/veya soğuk uygulamaları da ağrı kesici tesir sağlamaktadır.

• Osteoartrit, eklemde ileri derecede tahribat yaparak kişinin günlük ihtiyaçlarını dahi yapamaz hale gelmesine kapı araladığında, bu eklemin cerrahi metotlar kullanılarak bir takma ile değiştirilmesi gerekebilir. Eklem protezlerihem ağrının ortadan kalkmasını, hem de eklem hareketlerinin bariz şekilde düzelmesini sağlayabilmektedir.

Ne yapmalı…

Aktif bir hayat tarzını sürdürmeli, spor yapmalı, kilo almaktan kaçınmalıyız.

 Doğal Yöntemlerle Kireçlenmenin  Tedavisi Nasıldır

Bitkisel Kürle Kireçlenmenin Tedavisi Mümkündür.
Kürün Hazırlanışı:  1 su bardağı klorsuz suyun içine 1.5 yemek kaşığı kurutularak ufalanmış  çınar yaprağı koyarak 1 dakika kadar kaynatalım ve ılıması için bir kenara  bırakalım.  Ilıdıktan sonra suyu bir tülbent yardımı ile yavaşça süzelim.  Sabah kahvaltısından sonra  ile öğle yemeği öncesi  aç karnına 1 bardak, öğle yemeği ile akşam yemeği arasında aç karnına 1 bardak içelim. Bir müddet bu küre devam edelim.


- Kireçlenme Nedir, Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? admin tarafından 7 Mart 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kireçlenme Nedir, Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz