---< Sponsor Bağlantı >---

Kenan Işık, Kimdir, Hayatı Ve Kısa Biyoğrafisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kenan Işık, Kimdir, Hayatı Ve Kısa Biyoğrafisi Nasıldır, Kenan Işık Hakkında  Bilgiler

Kim Beşyüzmilyon İster ve daha sonrasında ise kim milyoner olmak isterin başarılı sunucusu Kenan Işık’ ın kısa hayat hikayesini ve biyoğrafisini  merak edenler için kısaca, Kenan Işık  Biyoğrafisi sizler için

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Asıl  ismi  Yusuf Kenan Işık’ dır. ve 1947 seneninde Malatya Yeşilyurt’ta doğumludur.  Devlet Demiryolları’ndan emekli bir memur çocuğu olan Kenan Işık, aslen Giresun‘lu bir ailenin çocuğudur. Babası  Mevlit Bey, annesi Fahriye Hanım’dır. İlkokulda müsamerelerden başlayarak hep tiyatro konusunda oldu. Orta okul öğrenimi esnasında Malatya Halkevi’nde amatör tiyatro yapmaya başlamıştır. Okul yıllarında şiirler okudu, oyunlarda başrolü aldı. Ortaokuldayken Malatya Halkevi’nde amatör tiyatro yapmaya başladı. Ankara’da liseyi okurken ise Alan Sahnesi’ne girdi., lise yıllarında,  Alan Sahnesi’ne girmiştir. 17 yaşında profesyonel tiyatroculuk yapmıştır. Daha sonralarında ise  Kenan  Işık, Gazi Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi, Kamu İdaresi Bölümü’nden mezunudur.  1973 seneninde dışarıdan imtihanlara girerek  Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldu ve uzun yıllar oyuncu, yönetmen, oyun yazarı olarak görev yaptı.  Oyuncu, yazar yönetmen ve seslendirme sanatçısı olarak 30’un üzerinde ödül aldı. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yaptı. Daha önceki isimiyle Kim Beş Yüz Milyar İster? olan ve şimdilerde ise  Kim Milyoner Olmak İster? Yarışma programının sunucusu olarak daha geniş kitle tarafından tanındı.

Yüzlerce oyun yazdı, sahneledi.  Oyuncu, yazar yönetmen ve seslendirme sanatçısı olarak 30’un üzerinde ödül aldı.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

1996 seneninde “İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni” olarak atandı Sanatçı devam eden kariyeri müddetince çok sayıda tiyatro oyunu yazmıştır. 2000 seneninde Devlet Tiyatrolarından emekli olmuştur.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Almanya, Polonya gibi ülkelerde tiyatro araştırmaları yaptı. “Beynelmilel Tiyatro Enstitüsü” (ITI) ve “Türk Oyun Yazarları Derneği”nde idare heyeti azalıklarında bulundu. Çeşitli gazete ve mecmualarda “Kültür ve Sanat” üzerine yazdığı yazıların yanı sıra “Yeni Asır”, “Yeni Bin Sene” ve “Akşam” gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Bu arada çeşitli kitaplarda “Kültür ve Sanat” üzerine bölümler yazdı. Çeşitli milli ve beynelmilel konferans ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak görev aldı. 2002- 2005 seneleri arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

“Behçet Bey’in Fötr Şapkası”, “Bebek Uykusu”, “Olmayan Kadın”, “Aşk Hastası” oyunlarının yanı sıra “Keloğlan ve Zülfüsarı” isimli bir de çocuk oyunu yazdı.

Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın “Huzur”, Karen Blixen‘in “Ebedi Öykü” isimli eserlerini ve Turhan Selçuk‘un “Abdülcanbaz” isimli çizgi romanını oyunlaştırıp sahneye koydu.

“Bebek Uykusu” ve “Olmayan Kadın” oyunları ile “Kültür Bakanlığı” en iyi oyun yazarı ödülü, “Behçet Bey’in Fötr Şapkası” ile İş

4 Nisan 2005 tarihinde Star Tv’ye geçerek 12 Haziran 2005 tarihine kadar Star Haber’i sundu. 20 Ağustos 2005 tarihinde Star Haber’i bıraktı ve tekrar oyuncu oldu.

Daha önceki isimiyle Kim Beş Yüz Milyar İster? olan Kim Beş Yüz Bin İster? “En son şekli ile de kim milyoner olmak ister?” isimli müsabaka programının sunucusu olarak daha geniş kitle tarafından tanındı.

Oyun yazarlığının yanı sıra yönetmen olarak da pek çok ödüle layık görülen sanatçı  iki sefer “Kültür Bakanlığı” en iyi yönetmen, “Ulvi Uraz” en iyi yönetmen, iki sefer “İsmet Kuntay” en iyi yönetmen, “Oyun Yazarları Derneği” en iyi yönetmen, “Makedonya Şenliği”nde jüri özel ödülünü, Nazım Hikmet’in “İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu” oyunu ile “Türkiye Eleştrimenler Birliği” ödülünü, “Avni Dilliğil” en iyi yönetmen ve yeniden Aziz Nesin‘in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyunu ile “Avni Dilligil” en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı. Kenan Işık İki tanede şiir kaseti çıkarmıştır.

 

Beril Işık’la  evli olan Kenan Işık,  Ahmet ve Mehmet isimlerinde iki çocuğu vardır.


- Kenan Işık, Kimdir, Hayatı Ve Kısa Biyoğrafisi Nasıldır? admin tarafından 26 Mart 2014 tarihinde , Biyografi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Kenan Işık, Kimdir, Hayatı Ve Kısa Biyoğrafisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz