---< Sponsor Bağlantı >---

Kemik Doku Ve Yapısı Nasıldır, Nelerden Oluşmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Kemik Doku ve  Kemik Yapısı Nasıldır, Nelerden Oluşmaktadır?

İnsanları ayakta tutan iskelet sistemidir ve iskelet sistemide çeşitli kemiklerden  ve dokulardan oluşmaktadır. Bu kemiklerin dokusu ve yapısı nasıldır kısaca açıklamak isteriz. İnsanlarda ki  destek ve hareket siteminin bir parçası olan iskelet yapısı, embriyonik devrenin ilk iki ayında kıkırdak şeklinde  bulunmaktadır. Daha sonra ki zamanlarda kemikleşmeye başlar ve kemik dokuyu oluşturmaya başlamaktadır.  Kemik dokuyu oluşturan hücrelere ise  osteosit, organik ve inorganik maddelerden oluşan ara maddeye de osein  ismi verilmektedir.  Oseinin organik bölümü protein yapısındaki kollagen liflerden oluşmaktadır.  İnorganik bölümü ise kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, kalsiyum florür, potasyum ve magnezyumdan oluşmaktadır. Kemik hücreleri ise  yıldız şeklinde olmakta ve  kemik dokusunda lakün ismi verilen boşluklarda bulunmaktadır.  Yıldız şeklindeki bu hücreler kemik kanalcıkları içindeki sitoplazmik uzantılarıyla birbirlerine bağlanmaktadır. Ayrıca  kemiklerin dışında periost denilen kemik zarı bulunmaktadır. Bu yapı bağ dokudan meydana gelmiş ve , bol miktarda sinir ve kan damarları taşımaktadır. kemigin-yapisi-nasildir   Kemik zarı ise yeni kemik hücrelerinin oluşumunu ve  kemiğin enine büyümesine, yenilenmesine ve onarımını sağlamaktadır. Anne karnında ki bebeğin  ikinci aydan sonra  iskeletinde kemikleşme süreci başlamaktadır. Doğumdan sonra ise  sürecin bitirmesi yaklaşık  20-25 yaşlarına kadar devam etmektedir. Yetişkin bir insanın kemiği çözümlediğinde % 20-25 oranında su, % 30 organik madde, % 45-50 madensel tuzlar, kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, magnezyum fosfat vb . bulunduğu görülmektedir. Madensel tuzlar kemiğe sertlik vermektedir. Yaş ilerledikçe madensel tuzların kemikte birikme oranları artmaktadır. Organik maddeler ise azalmaktadır.  Bu vaziyet kemiğin daha sert ve kırılgan bir yapıya sahip olmasına kapı aralamaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

- Kemik Doku Ve Yapısı Nasıldır, Nelerden Oluşmaktadır? admin tarafından 7 Ağustos 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kemik Doku Ve Yapısı Nasıldır, Nelerden Oluşmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz