---< Sponsor Bağlantı >---

Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Nelerdir


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Nelerdir, Kısaca

Çayımızın suyunu kaynatmadan Çay demleyemiyoruz. O halde  Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kaynama Nedir?

Kaynama : Sıvıların buhar basınçlarının açık hava basıncına eşit olması vaziyetine kaynama denilmektedir.

Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir

Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kaynama Noktası Nedir?

Isıtılan bir  sıvının sıcaklıkları, kaynama başlayıncaya kadar artmaktadır.  Isıtılan Su,ısıtılırken sıcaklığı 100 C oluncaya kadar suyun sıcaklığı artar. 100 C ye gelen Su ısıtılmaya devam edildiğinde de suyun sıcaklıklığın da bir artış olmaz.  İşte suyun sıcaklığının artmaması noktasına ise Kaynama Noktası denilmektedir.
Bazı sıvıların kaynamaya başladığı sıcaklıkları farklı farklıdır. Etil içki,aseton ve eter gibi saf sıvıların kendine mahsus kaynama sıcaklıkları ve dereceleri vardır.

Kaynama Noktasına Tesir Eden Etmenler

1-) Kaynama Noktası Açık hava basıncına bağlı olmaktadır. Açık hava basıncının yüksek olduğu yerlerde kaynama noktası yüksek, düşük olduğu yerlerde ise  kaynama noktası düşük olmaktadır.

2-) Kaynama Noktası  Maddelerin saflık derecesine de bağlıdır. İçerisinde yabancı tanecikler bulunan maddelerin buhar basınçları düşük  ama kaynama noktaları ise yüksektir.

3-)  Buhar basıncı ise sıcaklığa, saflığa vede sıvının cinsine bağlı olmaktadır. Sıvının kütlesine ve hacmine bağlı olmamaktadır.

4-) Maddeyi oluşturan moleküllerin ise  moleküller arası çekim kuvvetlerine bağlı olmaktadır. Moleküler arası çekim kuvvetleri büyük olan maddelerin kaynama noktaları büyük, çekim kuvveti küçük olan maddelerin ise kaynama noktaları küçük olmaktadır.

 


- Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Nelerdir admin tarafından 22 Kasım 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fen Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kaynama Ve Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Nelerdir isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz