---< Sponsor Bağlantı >---

Kavimler Göçü Nedir, Nedeni Ve Sonuçları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kavimler Göçü Nedir, Nedeni Ve Sonuçları Nelerdir?

Kavimler göçü olarak bilinen ve Orta Asya’da   örgütlü ilk Türk Devleti olan Asya Hun İmparatorluğu giderek gücünü kaybetmiş ve  Çin entrikalarının  baskılarına dayanamayıp   dağılmaya başlamıştır.

Asya Hun İmparatorluğu’nun Batı ve Güney Batı ve Güney Hun Devleti olarak ikiye ayrılmasına sebep olmuştur. Bu ayrılma sonucu olarak  Asya’nın batısında bulunan Hunlar, Hazar Denizi ile Aral Gölü arasındaki bölgeyi işgal etmişler ve  Alanlar’ın topraklarını Batı Hun Devleti’ne kaptırmıştırlar.  Alanlar vakit içinde bölgeyi ayrılmış ve Avrupa içlerine kadar ilerlemek vaziyetinde kalmıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

kavimler-göcü

 

4’üncü asırda Doğu Avrupa’da yaşayan Vizigotla

------- Sponsorlu Reklamlar -----

r, Ostrogotlar, Vand

allar ve Gepitler Alanlar’ın topraklarına gelmesinden büyük rahatsızlık duymuştur. Hunların Volga  Nehri’nin batısına geçerek Karadeniz’in kuzeyine doğru ilerlemeleri, bölgede yaşayan bir çok kavmin topraklarında tutunamayıp batıya göç etmişlerdir.

Kavimlerin uzun yıllar süren bu yer değiştirme hareketlerine tarihte Kavimler Göçü olarak adlandırılır.

KAVİMLER GÖÇÜ’NÜN SONUÇLARINA GELİNCE

Hunların Volga Nehri’nin batısına geçerek Karadeniz’in kuzeyine doğru ilerlemişler, bölgede yaşayan bir çok kavmin göç etmesine sebebiyet vermiştir. Göç eden kavimler  önceki  kavimlerin o  bölgelerinden ayrılmalarına neden olmuşlardır. Yıllarca süren bu yer değişim hareketleri neticeninde Dünya tarihinde  ehemmiyetli gelişmeler ve sonuçlar doğurmuştur.

 


- Kavimler Göçü Nedir, Nedeni Ve Sonuçları Nelerdir? admin tarafından 15 Nisan 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Kavimler Göçü Nedir, Nedeni Ve Sonuçları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz