---< Sponsor Bağlantı >---

Karadeniz’e Hangi Akarsular Dökülmektedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Karadeniz’e Hangi Nehirler Dökülmektedir, Karadeniz’e Dökülenler Akarsular, Karadeniz’ e Dökülen Irmaklar Hangileridir?

Karadeniz’ e hangi Akarsuların nereden doğup nereden Karadeniz’ e döküldüğünü merak edenler için kısaca açıklamaya çalışacağız.

akarsular-nerelere-dökülmektedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Karadeniz’e Dökülenler Akarsular

Çoruh Nehri:

Üç ana koldan doğan Çoruh nehri sırası ile  Çoruh, Oltu, Tortum çayları Yusufeli’nde birleşip Gürcistan’dan denize dökülmektedir. Çoruh Nehri’ nin Vadi derin olduğu için Rafting sporlarına uygundur.

Harşit Nehir:

Trabzon ve Gümüşhane dağlarından doğup Karadeniz’ e dökükmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yeşilırmak Nehri:

Üç Ana Nehrin birleşmesi ile oluşan Yeşilırmak Nehri  Kelkit Nehri, Erzincan dağlarından doğar. Erbaa, Niksar ovasına gelerek, Sivas’tan diğer Yeşilırmak ile birleşir ve  Çarşamba Ovasından Karadeniz’e dökülür.

Kızılırmak Nehri:

İç ve Doğu Anadolu’dan kaynağını alan Kızılırmak Nehrinin en uzun kolu Sivas doğar. İç Anadolu Bölgesinin iç bükey bir yay çizip Devrez Çayı ve Gökırmak ile birleşip sonrasında  Bafra’dan Karadenize dökülür.

Bartın çayı:

Küre dağlarında doğmaktadır.

Yenice Nehri:

Yenice Nehri’ de üç ana koldan oluşmaktadır. Aras suyu ve Ulusu ile Bolu’dan geçerek Büyüksu ile birleşir. Devrek’ten Karadeniz’e dökülür.

Sakarya Nehri:

Porsuk Çayı ile Kısmir Çayı birleşip Sakarya Nehrini oluştur. Pamukovada Göksu ile birleşerek ve Adapazarı’ n dan Karadeniz’e dökülmektedir.


- Karadeniz’e Hangi Akarsular Dökülmektedir? admin tarafından 14 Temmuz 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Karadeniz’e Hangi Akarsular Dökülmektedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz