---< Sponsor Bağlantı >---

Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kanyon Nedir, Kanyon’ un Özellikleri Nelerdir, Kanyonlar Nasıl Meydana Gelmektedir?

İsponyalca’ da Boru anlamına gelmekte olan Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir, Kanyonlar nasıl oluşmaktadır kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Kanyon Nedir?

Kanyon: Irmakların kireçli olmayan yerlerde kazdıkları derin vadiler ve dev kaya oluklarına Kanyon denilmektedir.

Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kanyon’ un Özellikleri Nelerdir?

Kanyonlar   çok sarp boğazlar biçiminde ortaya çıkmaktadır. Kayaların kenarları aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak da  çeşitli şekiller almaktadır.Bu şekiller ise çıkıntılı bölümler basamaklar ve düz etekler şeklinde olmaktadır. Kanyonların dip tarafların da ise  alüvyonlu ve kumlu çökeltiler bulunmamaktadır. Zira çok dar olan su yatakları  su baskınlar tarafından süprülüp götürülmektedir.

Ülkemizde bulunan kanyonların en ünlüsü ise  Saklıkent kanyonudur. Fethiye tarafların da  bulunan Saklıkent Kanyonu’ nun kenarları yüksek derin bir vadi görünümdedir. Giriş bölümüne yapılan köprü kanyonun belli bir bölümünü görme olanağı vermektedir.

Dünya da bulunan  Kanyonların en başın da ise ABD ‘nin Colaradoda Eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dur. Dağ sıralarının üzerindeki tepeler ve dik yamaçların görkemli görüntüsü ile ıssız bir gölü andıran kanyon oluşumu dayanıklı yamaçların arasında ırmakların hızla gömülmesi neticesi sonucunda meydana gelmiştir.Derinliği ise yaklaşık 1500 metreyi bulmaktadır.


- Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 20 Ekim 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kanyon Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz