---< Sponsor Bağlantı >---

Kan Nedir, Kanın Yapısı Nasıldır, Kanda Neler Bulunur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kan Nedir, Kanın Yapısı Nasıldır, Kanda Neler  Bulunur?

Kan deyince ilk aklımıza damarlarımızda dolaşan kırmızı renkli sıvı gelmektedir. İnsanların ve hayvanların yaşam kaynağıdır. İnsan ve hayvanlar için bir çok k önemli görevleri  olan bir sıvıdır.
Bu Sıvı iki temel bölümden oluşmaktadır Plazma ve Hücreler. Plazma bölümü büyük oranda sudan alana gelir ve içerisinde besin Maddeleri, Proteinler ve metabolitler gibi bir çok katı maddeyi barındırmakta ve bunların dokulara naklini sağlamaktadır. normal bir insanda 5000-6000 mL (5-6 litre) kadar kan bulunmaktadır. Kanın % 50-60′ sıvı bölüm olan plazmadan ve %40-50’si ise hücrelerden olmaktadır

------- Sponsorlu Reklamlar -----

ERİTROSİT (ALYUVAR):

LÖKOSİT (AKYUVAR):

------- Sponsorlu Reklamlar -----

KAN PULCUKLARI (TROMBOSİT):

TANSİYON:Kanın arter çeperine yaptığı itme kuvvetine (basınca) denir.

NABIZ:Kalbin adaleyip gevşemesiyle artere yaptığı vurmalar denir.(nabız , kalp atış sayını verir.)

 

KAN GRUPLARI
Eritrosit , plazmadaki proteinlere göre belirlenir.
Eritrositteki protein            antijen
Plazmadaki protein             antikor
Eritrositteki özel protein      Rh

kan nedir1

Kan alış verişlerinde ;Her grup kendi grubundan kan alır.Her etken kendi etkeninden kan alır.  Kendi kan grubundan ve kendi etkeninden kan bulunmazsa aşağıdaki çizelgedeki gibi kan alış verişi yapılır.

Eritrositte Rh özel proteini taşıyanlar Rh   , Eritrositte Rh özel proteini taşımayanlar  Rh  dir.

Hayvanlarda vücut boşluğu içinde veyahut kapalı damarlar içerisinde dolaşan hücreler ile oksijen, karbondioksit, hormonlar, besin, boşaltım ve bağışıklık maddelerini taşıyan sıvı. Omurgalılarda oksijenin ve karbondioksitin taşınmasında görev yapan kırmızıkan hücreleri ile organizmanın savunmasında görev yapan beyazkan hücreleri vekanın pıhtılaşmasında görevli olankan pulcukları ve serumdan oluşur.

 


- Kan Nedir, Kanın Yapısı Nasıldır, Kanda Neler Bulunur? admin tarafından 25 Şubat 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Kan Nedir, Kanın Yapısı Nasıldır, Kanda Neler Bulunur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz