---< Sponsor Bağlantı >---

Kalp Nedir, Kalbin Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Kalp Nedir, Kalbin Görevleri Nelerdir, Kalp Nerede Bulunur?

İnsan vücudunun en önemli organlarından bir tanesi de kalptir. Kalp Nedir, Kalbin Yapısı Nasıldır, Kalbin  Görevleri Nelerdir, fazla ayrıntıya girmeden kısaca açıklamak isteriz.kalp-nedirkalp-nedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kalp Nedir: Vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli besin oksijen gibi maddelerin ihtiyaç duyulan yerlere kan yoluyla iletilmesini sağlayan, adalelerden oluşmuş bir uzuvdur. Göğüs boşluğunda iki akciğerin arasında ve göğüs kemiğinin hemen arkasında bulunur. Ergin kadında vasati 230-280 gram ağırlığındadir. Yetişkin  erkekler de  ise 280-340 gr ağırlığındadır. İnsan yaşı ilerledikçe ağırlığı ve büyüklüğü de artmaktadır.

Kalbin Yeri İse :  Sağ kulakçığa üst ana toplar damar ile alt ana toplar damar bağlanır.Sağ karıncıktan ise akciğer arteri çıkar.Sol kulakçığa kalbin en büyük damarlarından biri olan aort arteri çıkar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kulakçıklar ile karıncıklar arasındaki kapakçıklar karıncıklara doğru tek istikamette açılır.Karıncıkları arterlere bağlıyan açıklıklarda da yarım ay şeklinde üçlü kapakçıklar bulunur.

Kalbin yapısında içten dışa doğru endokardmiyokard ve perikard olmak üzere üç değişik yapı görülür.

Kalbin çalışması İse:Kalp adalesinin adaleyip gevşemesi ile olmaktadır. Kalbin her odacığı adaleme esnasında içindeki kanı pompalar ve  gevşeme sırasında ise kanla dolar.

Kalp bir pompa görevi görür. İnsanın hayatı süresince daimi olarak çalışan bir uzuvdur. Yetişkin bir insanda dakikada 60-80 kez atar. çoçuklarda bu sayı daha fazladır. İnsan kalbi vasati 250-300 gramdır. Kalp sol ve sağ olmak üzere iki bölüm ve dört odacıktan oluşur. Bunlar sağ kulakcık, sağ karıncık, sol kulakcık ve sol karıncıktır.

 

 

 


- Kalp Nedir, Kalbin Görevleri Nelerdir? admin tarafından 22 Nisan 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kalp Nedir, Kalbin Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz