---< Sponsor Bağlantı >---

Jet Lag (Saat Farkı) Nedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Jet Lag (Saat Farkı) Nedir, Jet Lag (Saat Farkı) Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kısaca Jet Lag (Saat Farkı) Kıtalar arasında uçuş yaptığımızda Saat farkları nedeniyle ortaya çıkan uyku problemlemidir.Halsizlik, uyuyamama, uykunun gelmemesi, yorgunluk, kafayı toplayamama, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, fakat bunların içerisinde en bariz olanları uyuyamama ve halsizlikdir. Aslında özetle, hafif derecede izleyen çöküntü belirtilerine benzer belirtiler yaşatır jet lag insana.

Jat lag belirtisi yaşamamak için, varılan yerin saatini  benimsemek, mahalli saatlerde yatıp kalkmak gerekir. Uçuş müddetinin  uyunarak geçirilmesi yerinde olur. Kalkıştan hemen sonra uyunması  uykusuzluğun neticelerini en üye indirir. Uçuş esnasında yapılacak  yiyecek-içecek ikramları ve sinema gösterimleri, uyumayı  engelleyebileceğinden bunlarla hiç ilgilenmeden bir an önce uyumaya  çalışılmalıdır. Doğuya doğru uçuşlarda sözgelimi NewYork’tan İstanbul’a  gelindiğinde uyum koşulları zorlaşır. Jat lag belirtisinin tesirlerini en  üye indirmek için gidilecek yerin saatine yolcudan birkaç gün önce  uyum sağlamak yerinde olur. Uzun müddet kalındığında veya gidilecek yerde  yüksek performans gerektiren olaylar tasarılandığında iş toplantıları ve  spor karşılaşmaları gibi tedbirlere gerek duyulur. Bu vaziyette yolcusu  birkaç gün evvelce başlatmak ehemmiyetlidir. Bu belirtinin rehabilitasyonunda  ilaçlardan hudutlu düzeyde yarar alınır. Yolcu esnasında uyumayı  kolaylaştırmak için uyku ilacı almak daha faydalı olabilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

18 SAAT KESİNTİSİZ UYKUJet lag nedir

Aşırı uyumak hastalık mı? Çok  seyrek görülen, ancak muayenehane belirtilerin çarpıcılığı hasebiyle iyi  bilinen aşırı uykululuk hastalığına ‘kleine-levin’ belirtisi denir.  Muayenehane tablo çoğunlukla ergenlik döneminde başlar ve senede birkaç sefer  tekrarlayan çoğunlukla 15-20 gün süren ataklar biçiminde devam eder.  Tipik muayenehane tablo, gündüz aşırı uykululuk hali, aşırı yemek yeme ve  cinsel istekte anormal artışla şekillenir. Bu belirtilerin her hastada  ve her atakta beraber olması koşul değilse de aşırı uykululuk duşundaki  belirtiler az veya çok her hastada görülür. Nedeni bilinmeyen belirtinin  atakları, çoğunlukla ateşli bir hastalığın veya stresli bir dönemin  hemen peşinden başlar. Gündüz aşırı uykululuk eski aşırı uykululuk  hallerinden farklılık gösterir. Bu tabloda hastalar daimi yatar,  günlük uyku müddetleri 16-18 saati bulur. Hastalığın rehabilitasyonu atakları  önlemek şeklinde olabilir. Çünkü atak başladıktan sonra yapılan rehabilitasyonlar  pek işe yaramayabilir. Bir takım hastalarda atakların kaybolması bazılarında  seyrekleşip tesirlerini azaltılması olası olabilir. En tesirli rehabilitasyon;  ilaç rehabilitasyonudur.

Sıhhatli bir uçuş geçirmek açısında, eger alkol kullanıyorsak  uçakta içki almamaya önem vermek gerekir. Hem binlerce metre yükseklikte oksijen oranı azdır, alkolun tesiri çok daha kuvvetli olur ve  acilen sarhoş olunabilir. Ek olarak, alkol vücudu susuz bırakır, sık sık susamanıza kapı aralar. Bedenin susuz kalması ise uzun müddetli uçuşlarda en son isteyeceğimiz şeydir. Uçuş sırasında ayağa kalkıp dolaşmanızda ve rahat kıyafetler giyinmenizde de yarar vardır.


- Jet Lag (Saat Farkı) Nedir? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Jet Lag (Saat Farkı) Nedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz