---< Sponsor Bağlantı >---

İslamofobi Nedir, Ne Demektir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


İslamofobi Nedir, İslamofobi Ne Demektir, İslamofobi Ne Anlama Gelmektedir?

Son günlerde sıkça duyduğumuz bir kelime olan İslamofobi Nedir, Ne anlama gelmektedir kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İslamofobi : Kelime manası olarak İslam Korkusu anlamına gelmektedir.  İlk kez 11 Eylül 1991 yılında gündeme gelmiş ve İslamofobi kelimesi telaffuz edilmeye başlanmıştır.

İslamofobi  Müslümanlara ve özellikle İslam dinine karşı yapılan önyargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. Müslümanlara karşı duyulan irrasyonel nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme mananına gelmektedir.
Günümüzde İslamofobi dendiğinde de hem İslam dinini tanımaktan ve öğrenmekten meydana gelen bir korku, hem de bu korkuya dayanarak Müslümanlara karşı ayrımcılık ve düşmanlık yapılmasının yasal görülmesidir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

islamofobi-nedir
Tarihi İspanya’da Endülüs’ün İslam Devleti tarafından fethedilmesine kadar inmektedir. Haçlı seferlerinde asker devşirmek isteyen kilise üyelerinin yaptığı propagandalar ile fikir tabanı Hristiyanlıka karşı tehditler ve tehlikeler üzerinde oluşturulmuş olan “İslamofobi”, Müslümanlar ile Hrıstiyanlar arasındaki ilişkilerin, tanışıklığın yaygınlık kazanması ile asırlar içerisinde azalmış iken takriben son zamanlarda yine popülarite kazanmıştır. Bu popülaritesinde Huntington’un tanınmış “Medeniyetler Çatışması” yazısında İslam’ı Batı için bir potansiyel düşmanlık odağı olarak lanse etmesinin ehemmiyetli bir tesiri olmuştur.
Batı’ da toplumsal hafızalara yerleşmiş  olan İslam korkusu dikkate alındığı zaman 1991 yılından önce de İslamofobinin var olduğunu görmekteyiz.  İslamofobi korkusu Avrupa’da bir takım gelişmelere zemin ve yer hazırlamıştır.


- İslamofobi Nedir, Ne Demektir? admin tarafından 9 Ocak 2015 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
İslamofobi Nedir, Ne Demektir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz