---< Sponsor Bağlantı >---

İslamiyet Öncesi Türk Toplumunun Hukuk Ve Ekonomi Alanında Ki Özellikleri Nelerdir


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


İslamiyet Öncesi Türk Toplumunun Hukuk Ve Ekonomi Alanında Ki Özellikleri Nelerdir, Türk Toplumunda Hukuk Ve Ekonomi Nasıldır?

Türkler İslamiyeti kabul etmeden önceki özelikleri nelerdir, İslamiyet Öncesi Türk Toplumunun Özellikleri Nelerdir, İslamiyetten Önceki Türk Ordusu’ nun yapısı  nasıldır, kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İslamiyet Öncesi Türklerde yazılı olmayan ama  çok gelişmiş bir hukuk anlayışı vardı. Bu hukuk kurallarına kısaca TÖRE(Türe) denilmektedir.

Ayrıca Hükümdarın başkanlık ettiği ve siyasi suçlara bakan yüksek mahkemeye YARGU adı verilmektedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

YARGANLAR(Yargucu) idaresindeki mahkemeler ise adi suçlara bakmaktadır.

  EKONOMIK HAYAT:

Göçebe bir hayat yaşayan Türkler belirli iki merkez arasında (yaylak-kışlak) hayatlarını sürdürmektedirlerdi.

Hayvancılık ise temel geçim kaynağı olmaktaydı.  Koyun, keçi, at en çok beslenen hayvanlardı. Bunun dışında da sığır, katır ve deve de yetiştirilirdi. Beslenmek  ve giyinmek için  hayvan ürünlerinden yararlanır ve bunları satarak da  geçimlerini sağlamaktaydılar.

İslamiyet Öncesi Türklerde Tarımda gelişmiştir. Özellikle  Arpa, buğday, darı gibi tahılları yetiştirmekteydiler.

Savaşlarda elde edilen ganimetler ve devletlerden alınan vergiler ise gelir kaynaklarını oluşturmaktaydı

Ticarette bir diğer  önemli bir gelir kaynağıydı. Türk ülkeleri IPEK YOLU üzerindeydi.

Ayrıca da  Hazar ve Bulgar ülkelerinden başlayıp, Ural, Sibirya ve Altaylar üzerinden Çin’e giden yola da  KÜRK YOLU deniliyordu. Türkler bu yolun üzerinde de olduklarından  samur, kunduz, vaşak gibi av hayvanlarının kürklerinin ticaretini yapmaktaydılar.

 


- İslamiyet Öncesi Türk Toplumunun Hukuk Ve Ekonomi Alanında Ki Özellikleri Nelerdir admin tarafından 11 Eylül 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
İslamiyet Öncesi Türk Toplumunun Hukuk Ve Ekonomi Alanında Ki Özellikleri Nelerdir isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz