---< Sponsor Bağlantı >---

İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Şehirleri Hangileridir Nüfusları Nedir


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


İç Anadolu Bölgesi İle İlgili Bilgi

İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Şehirleri Hangileridir Nüfusları Nedir Kısaca İç Anadolu Bölgesi Şehirleri Hakkında bilgileri sizlere özet olarak açıklamak istiyporuz. 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İç Anadolu Bölgesi, Anadolu’nun orta bölümünde yer almakta olan ülkemizin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Ülkemizin gelişmiş bölgeleri arasında yer almaktadır. Coğrafi konumundan dolayı  bu bölgemize”Orta Anadolu” da denilmektedir. Bu bölgemizin toplam yüz ölçümü 151.000 km² bir alanı kapsıyor olup bu alan  ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak %21’ini kısmını oluşturmaktadır. Sahip olduğu Yüzölçümü bakımından Doğu Anadolunun ardından ülkemizin en büyük ikinci coğrafi bölgesidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi haricindeki diğer tüm coğrafi bölgelerle komşudur. Tarımsal faaliyetler tahıl ağırlıklı olduğundan dolayı Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da bilinir bu bölgemiz.

ic-anadolu

İç Anadolu Bölgesi İlleri ve Nüfusları

İl merkezlerini esas aldığımızda, İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde bulunan 13 il vardır. Bu illerimizin Merkezi Nüfusları (2013 sayımı)

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bu illerden Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Yozgat’ın ilindeki bazı ilçeler Karadeniz Bölgesi’ne, Sivas ilinin ilçelerinden bazıları Karadeniz ve ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi’ne, Konya, Karaman ve Niğde illerinin güneye düşen bazı ilçeleri Akdeniz Bölgesi’ne, Kayseri ilinin bazı ilçeleri Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ne girmektedir. Birde bunların dışında Çorum, Tokat, Bilecik ve Afyonkarahisar ilinin bazı ilçeleri İç Anadolu Bölgesine girmektedir.
Renkli Webim & Vikipedi Güncel Coğrafi Bilgiler Portalı


- İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Şehirleri Hangileridir Nüfusları Nedir admin tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde , Coğrafya Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Şehirleri Hangileridir Nüfusları Nedir isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz