İbni Sina Kimdir Ve Eserleri Nelerdir?

8.368
--- Sponsor Reklamlar ---

Ünlü bir Filozof olan İbni-Sina; Felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya, tıp ve müzik alanında ün yapmış olan ve  bilim adamı olan İbn-i Sina 980 yılında Buhara yakınlarındaki Afşara’da doğdu. Asıl ismi Ebu Ali el-Hüseyin bin Abdullah bin Sina’dır.Güçlü belleğe ve üstün zekâya sahip bu çocuktu .On yaşındayken Kua’nı  Kerimi ezbelediği,  14 yaşında bilgi yönünden hocalarını geçtiği , 16 yaşına geldiğinde ise yanında hekimler çalıştığı bilinmektedir. Derin bir dini ve tıbbi bilgi donanımına sahip olduktan sonra 18 yaşında Buhara Sultanı Nuh bin Mansur’u tedavi etti. Bunun karşılığında Samani sarayının zengin kütüphanelerinden faydalanma imkânı buldu.  18 yaşında dini bilgiler (Kur’an), edebiyat, felsefe, matematik, gökbilim, doğa bilimleri, tıp ve benzeri alanlarda döneminin en güvenilir bilginleri arasına girmişti. 21 yaşında ise Medrese dallarının tümünde uzmanlaşmıştı.

İbn-i Sinâ, her şeyden önce bir hekimdir ve bu alandaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Tıpla ilgili birçok eser kaleme almıştır;  kalp-damar sistemi ile ilgili çalışmaları  dikkat çekmektedir. Ancak, İbn-i Sinâ dendiğinde,ilk akla gelen ve  adıyla özdeşleşmiş ve Batı ülkelerinde 16. yüzyılın ve Doğu ülkelerinde ise 19. yüzyılın başlarına kadar okunmuş ve kullanılmış olan “el-Kânûn fî’t-Tıb” (Tıp Kanunu) adlı esedir.

Ayrıca  gözle de ilgilenmiş olan İbn-i Sinâ,  sürekli beyaz renge veya kara bakmaktan meydana gelen kar körlüğü gibi daha önce söz konusu edilmemiş hastalıklar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur

 1037 yılında 57 yaşındave ramazan ayında  vefat eden İbni-Sina ölümünden on yıl önce Ebu Cafer’in hizmetinde geçti. Burada doktor, bilim danışmanı olarak çalıştı .Katıldığı bir seferde  hastalandı. Ölmeden önce tüm mallarını yoksullara bağışladı, kölelerini azat etti ve son gününe dek 3 gündebir Kuran -ı Kerimi hatmetmiş olan Sina  57 yaşında ölmüştür. Kabri Hamedandadır.

  ESERLERİ

  Mantık
 Fizik
 Geometri
 Astronomi
 Matematik
 Müzik
 Metafizik
 Tıp
 Fizyoloji
 Hıfzıssıhha
 Farmakoloji
 Tedavi
 Kimya 

 

İbni Sina Kimdir Ve Eserleri Nelerdir? (8 Yorum)

Yorum Yaz

  1. çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzeeeeeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllll

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın