---< Sponsor Bağlantı >---

İbni Sina Kimdir, Biyoğrafisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


İbni Sina Kimdir, İbni Sina’ nın Kısa Biyoğrafisi Nasıldır? 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Asıl ismi EBU ALİ EL-HÜSEYİN BİN ABDULLAH BİN SİNA,dır. Latince de AVICENNA anlamına gelmektedir.

980 yılında  Buharada dünyaya gelmiştir.  1037, senesinde Hemedan, İran’ da vefat etmiştir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

En büyük İslam bilginlerinden ve alimlerinden olan  hekimlerdendir

ibni sina

İbn-i Sina, Kuşyar adında bir hekimin yanında tıp eğitimi almıştır. Farklı konular üzerinde 450 kadar yazıları vardır ancak 240 tanesi  günümüze kadar gelmiştir. Bu  yazıların da 150 tanesi  felsefe 40 tanesi de tıp üzerine yazılmış olan kitaplardır. Yapıtlarının en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü’ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Yasa fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Yasayı) dır. El-Yasa fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Yasayı) olan yapıt ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Ayrıcada Montpellier ve Louvain’de 1650 seneye kadar ders kitabı olarak da okullarda okutulmuştur.

Abdullah Bin Sina’nın erkek çocuğudur.  İbn-i Sina Batı’da Avicenna isimiyle tanınmaktadır.  Babasından, tanınmış bir bilginolan Natili’den ve İsmail Zahit efendiden dersler  almıştır.. Geometri özelliklerde  Öklid geometrisini, mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yapmıştır.

Farabi’nin yazmış olduğu  el-İbane’s kitabı ile Aristoteles’ in  felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hasta olan Buhara prensini  tedavi etmiş ve iyileştirmiştir. Bunun üzerine 997 yılında  saray kütüphanesinden yararlanma  imkanını bulmuş ve ilim alanında kendini yetiştirmiştir


- İbni Sina Kimdir, Biyoğrafisi Nasıldır? admin tarafından 13 Ağustos 2014 tarihinde , Biyografi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
İbni Sina Kimdir, Biyoğrafisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz