---< Sponsor Bağlantı >---

Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Hücre Zarı nedir, Yapısı Nasıldır, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir?

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Vücudumuz hücrelerden meydana gelmektedir. Vücudumuzun en küçük birimi olan hücre,  hücre zarı ile çepeçevrilidir.  Bu yazımızda hücre zarının yapısı nasıldır, nasıl oluşmuştur kısaca açıklamak isteriz.

 

Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir?

Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hücre zarının kalınlığı en fazla 120 A° (1 angström = 1/10.000 mm.) dur, ve sabittir. İçerisin de  Protein, yağ ve çok az miktarda da  karbonhidrat moleküllerinden olmuştur. Hücre zarının yapısı bir lipit denizinde yüzen, proteinden ve glikoproteinlerden yapılmış, almaç ve özel bölgelerle dışarıya açılan bir “Mozaik Zar Modeli”ne benzemektedir.

Hücre Zarının  yapısındaki lipitler çoğunluk fosfolipitlerdir ve zarın orta bölümünde iki tabakalı olarak bulunmaktadır.  Birinci  tabakadaki fosfolipidin suda erimez lipofil kutubu  ve yağ asitlerini taşıyan polarize olmamış kutbudur, ikinci tabakadaki ise  fosfolipidin lipofil kutbuna dönüktür bir yapıdadır. Dolayısıyla ışınsal bir şekilde lipofil kutuplar karşı karşıya gelmiştir. Bu haliyle hücre zarı, içinde proteinlerden yapılmış adalar taşıyan bir lipit denizi gibi görünmektedir.

Vucudunuzun her hangi bir yeri yaralanırsa veya kesilirse   bu yara yeni bir zarla hemen kapatılmaktadır.  Bu yeni olan zara plazmalemma denilmektedir. Plazmalemmayı hücre arasına salgılanan maddelerle veyahut bir çeşit hücre iskeletini oluşturan hücre dışındaki daha katı selüloz  yada hut mukopolisakkarit ve albuminoid yapılarla karıştırmamak gerekmektedir.

 

Hücre Zarının Özellikleri:

 

1.   Hücre zarı canlı bir yapıya sahiptirler.

2.   Hücre zarı saydam bir yapıya sahiptirler.

3. Hücre zarı esnek bir yapısı vardır.

4.  Hücre zarı akışkan bir özelliği vardır.

5.  Hücre zarı seçici geçirgendirler ve bu sayesinde büyük molekülleri içine almazlar.


- Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir? admin tarafından 25 Temmuz 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarının özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara