---< Sponsor Bağlantı >---

Hücre Çekirdeği Nedir, Yapısı Ve Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Hücre Çekirdeği Nedir, Hücre Çekirdeğinin Yapısı Ve Görevleri Nelerdir?

Çekirdek :  Hücrelerin Kontrol edilip, hücrenin yönetim merkezidir. Hücrelerin bölünmesini, büyümesini, onarılmasını ve canlılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çekirdeğin Görevi

Çekirdek hücrenin hayatsal faaliyetlerini yönetir. Görevleri; hücreyi yönetmek, irsiyet bilgisini taşımak ve hücre ayrılmasını sağlamaktır. Bu arada özellikleri sonraki hücrelere aktararak kalıtsal devamlılığı sağlar.

Hücre Çekirdek: Hücrenin idare merkezidir. Hücrede ki hayatsal olayları tertip edip,  denetlemektedir. Ayrıca da içerisinde canlının kalıtsal özelliklerini belirleyen yapıya sahiptir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çekirdek: Hayatsal olayların yönetildiği ve kalıtsal olayların tertip edilip,düzenlendiği ve taşındığı merkezdir.

Hücre Çekirdeği Nedir, Yapısı Ve Görevleri Nelerdir?

Hücre Çekirdeği Nedir, Yapısı Ve Görevleri Nelerdir?

Çekirdeğin Yapısı Dört Bölüme Ayrılmaktadır

1 ) Çekirdek Zarı: Hücre zarı gibi çift katlı yapıya sahiptir. Dış zarda, endoplazmik retikuluma bağlı olmaktadır. İç zarı ise, çekirdek içi maddeleri çevrelemektedir. Çekirdek zarının üzerinde, maddelerin geçmesini sağlayan geçitler ( por ) bulunmaktadır.

2 ) Çekirdek Özsuyu: Çekirdek Özsuyu Özelliği itibarıyla, sitoplazmaya benzemektedir. Yapısında ise besinler ve nükleik asitler bulunmaktadır.

3 ) Çekirdekçik: Hücre özsuyunun içerisinde ve hücre özsuyunun yoğunlaşıp saydamlaşmasından meydana gelmektedir. Hücre ayrılması esnasında eriyerek kaybolmaktadır. Bir veya birden fazla olabilmektedir. Çekirdekciğin yapısında RNA ve kromozom bulunmaktadır.

4 ) Kromotin İplik: Çekirdeğin içerisinde ağ şeklinde bir yapıya sahiptir. Hücrenin ayrılması esnasında kısalıp, kalınlaşarak tek tek barizleşip kromozom meydana getirmektedir.


- Hücre Çekirdeği Nedir, Yapısı Ve Görevleri Nelerdir? admin tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Hücre Çekirdeği Nedir, Yapısı Ve Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz