---< Sponsor Bağlantı >---

Hortum Nedir, Nasıl Oluşur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Hortum Nedir, Hortum Nasıl Oluşur, Hortumun Etkileri Nelerdir?

 Bazen haberlerde  XXX hortumunun geçtiği  yerlerde  can ve mal kaybına yol açtı diye duyarız. Nedir bu hortum ve niçin o kadar etkili olmaktadır. Kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Hortum Nedir

Hortum Nedir

Kısaca Hortum, kümülus bulutları ile irtibatlı ve bağlantılı olan silindir şeklinde dönerek gezen bir rüzgâr türüdür.  Bu “hortum” bulutlardan yere kadar uzanıp  büyük yıkıcı bir  güce sahip olan ve  tabiat yıkımıdır diyebiliriz.  Bu yıkıcı Hortumlar ile ilgili bir  kuram ilk  önce 1917 senenin de Alfred Wegener tarafından üretilmiş bit teoridir.  bu teori ise son zamanlarda de doğru olarak kabul edilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bir hortumun oluşabilmesi  ve meydana gelebilmesi  için atmosferin yüksek bölümlerine kadar çıkabilecek konveksiyon olması gerekmektedir.   Atmosferin katlarını zayıflatan, dik olarak göğe çıkan ve yükseldikçe soğuyan hava atmosferin 1 – 2 kilometre yükseklerine kadar nemli hava bulunması ve bu nemli konveksiyonu başlatacak, güneş ışıklarının yere çarpmasıyla oluşan bir sıcak hava termiği ve hava olayıdır. Geçtiği yeri kasıp kavurmakta ve can ve mal kaybına yol açmaktadır.


- Hortum Nedir, Nasıl Oluşur? admin tarafından 10 Temmuz 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Hortum Nedir, Nasıl Oluşur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz