---< Sponsor Bağlantı >---

Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır, Horlamamak İçin Nasıl Yatılmalıdır?

Yattığımız zaman farkında olmadan horlar ve yanımızda olanları rahatsız ederiz. Horlama nedir, Tedavisi Nasıldır, Horlamamak İçin nasıl yatmalıyız, kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Horlama Nedir?

Solunum yollarında bulunan ve hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığından horlama meydana gelmektedir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu bölüm ile genizle birleştiği bölge, spontane daralabilen bir bölgedir. Bu bölgeler, birbirlerinin üstüne geldiğinde, solunumla beraber titreşmektedir  ve horlama meydana gelmektedir.

Uyku apnesinin eşlik etmediği kolay horlama meselelerinde birtakım ağız içi uygulamalarının kullanılması horlamayı engelleyebilir veyahut azaltabilir. Horlayan kişinin daha az yorgun olarak uykuya dalması, içki almıyor ve stresten uzak bir yaşantısı olması horlamayı engelleyici unsurların başında gelir. Kilo vererek horlama meselesi azaltılabilir. Horlayan insan kilo vererek hem horlama hem de apne meselesinin ortadan kalktığını görebilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır?

Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır?

Horlamamak İçin Nasıl Yatılmalıdır?

Horlayan kişiler bilhassa sırt üstü yattıklarında horlama şiddetlerinin arttığı bilinmektedir. Yan yatış pozisyonlarında ise horlama yakıntıları azalır. Özellikle burun deviasyonuyla yan yatışın ciddi bir ilişkisi var. Tıkalı olan burunun tersine yatıldığı vaziyetlerde burundan hava geçişi engellendiği için horlama artabiliyor.

Horlamayı engelleyen vaziyetler nelerdir?

– Çok fazla yorgun durumda uyumamak

– İçki ile beraber sigara kullanmamak

– Daha derin uykuya yol açacak ilaçlardan uzak durmak

Üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları, kronikleşmiş sinüzit ve bademcik büyümesi horlamayı artırabilir.

Horlama Tedavisi Nasıldır?

Horlama ya da uyku apnesinin kapı araladığı bir üst solunum yolu direnç belirtinin da, tıkanıklığa kapı aralayan bir yapı varsa bunun tespiti ehemmiyetlidir.

Burun içerisinde septum deviasyonu, burun eti büyümesi ya da kıkırdak kemik eğriliği horlama meselenine kapı aralayan faktörlerdir. Çok uzamış küçük dil, çocuk ve yetişkinlerde olan bademcik büyümesi, az gelişmiş çeneye bağlı büyümüş dil horlama ve uyku apnesinin en ehemmiyetli belirtileridir.

Horlama rehabilitasyonu için horlama meselenine tesir eden belirtilerin değerlendirilmesi ve hastalığın engellenmesi için cerrahi müdahaleler ehemmiyetli etkiye sahiptir.

Horlama deyip basit bir şeymiş gibi görmemeliyiz ve tedavisini mutlaka yaptırmalıyız. Horlayan bir kişinin uyku  kalitesi düşer, bu da kişinin günlük yaşamında kendini yorgun olmasına neden olmaktadır.

 


- Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır? admin tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Horlama Nedir, Horlama Tedavisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz