---< Sponsor Bağlantı >---

Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır, Hıdrellez Kutlamaları Nereden Gelmektedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır, Hıdrellez Kutlamaları Nereden Gelmektedir?

Baharın müjdecisi olarak ta bilinen Hıdrellez Bayramı ve Hıdrellez Kutlamaları Kutlamaları nereden gelmektedir ve niçin 6 Mayısta kutlanmaktadır kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kur’ân-ı kerîmde Kehf sûresi 65. âyet-i kerimesinde geçen bir olaydan kaynaklanmaktadır.

Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır

Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yaz aylarının  başlangıcında ortalığın yeşermeğe başladığı güne yeşil mânâsına gelen Hıdır günü, yine bu günde Hıdır ile İlyâs’ın buluştukları rivâyeti sebebiyle de Hıdırellez (Hıdır+İlyâs) denilmiştir.

Hıdrellez, yaz aylarının başlangıcı olarak sayılan 6 Mayıs günü, Türk İslam ananenine göre kutlanılan bayramın ismidir. Mayıs ayının 5’ini 6’sına bağlayan geceye denk gelmektedir.

O gece, yani 5 ini 6 Mayıs’ a bağlayan  gecede  biri mağrıptan biri maşrıktan iki yıldız doğarmış.  Hızır’ lan İlyas’ın buluştuğu yerin tepesine kayarak gelirler, birleşirlermiş. Hızır ile İlyas’ın üzerine ışık olup yağarlar. Hızır’la İlyas’ın el ele verdiği, yıldızların gökte birleştiği anda dünyada herşey durur. Akarsular donar, akmazlar. Rüzgar esmez,yapraklar kımıldamaz.  diye rivayetlerde vardır.

6 Mayıs’ ta çeşitli şekillerde kutlamalar yapılır, dualar edilir ve dilekler dilenir. En çok ta gül ağaçının altına kişi ne dileği varsa onu Allah ‘tan isteyip gül ağacının altına resmi yapmaktır.

 


- Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır, Hıdrellez Kutlamaları Nereden Gelmektedir? admin tarafından 24 Mart 2014 tarihinde , Gündem,Her Telden kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Hıdrellez Bayramı Ne Zamandır, Hıdrellez Kutlamaları Nereden Gelmektedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz