---< Sponsor Bağlantı >---

Helyum Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Helyum Nedir, Helyum Gazının Özellikleri Nelerdir, Helyum Gazı Nerelerde Kullanılmaktadır?

Genel Kültür Bilgi konularında kısa olarak  sizlere Helyum Nedir, Helyum Gazının Özellikleri Nelerdir, Helyum Gazı Nerelerde Kullanılmaktadır gibi bilgileri  çok fazla ayrıntıya girmeden kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Helyum Nedir

Helyum Nedir

Helyum Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Helyum Elementinin simgesi (He) dir.  Hidrojen haricinde, tüm elementlerden daha hafif soygaz elementir. Güneş ve yıldızların ana bileşenlerindendir. Helyum natürel bir gazdır. Alfa parçacıkları gerçekte helyum çekirdekleridir. Havadan hafif olduğundan balonlarda kullanılmaktadır. Deniz diplerine derin dalışlarda dalgıç tüplerinin içine oksijenle beraber helyum gazı da doldurulurmaktadır. Sıvı yakıtlı olan roketlerin yakıt tanklarına basınç sağlamak üzere helyum gazı doldurulmaktadır. Helyum-neon lazerlerinde, ayrı olarak gaz altı kaynaklarda aktif olmayan bir atmosfer yaratmada kullanılır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Helyum Gazı Nerelerde Kullanılmaktadır?

Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirilmesinde kullanılmaktadır. Germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında, titanyum ve zirkonyum eldesinde, süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca da, düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde “soğutucu” olarak da ehemmiyetlidir. Tüm elementler arasında, en düşük erime ve kaynama sıcaklıkları helyuma aittir. Makro ölçüde dahi atomik özelliklerini göstermesi sebebiyle “kuantum sıvısı” olarak da adlandırılan ve ısı iletkenliği olağandışı derecede yüksek olan sıvı helyum, manyetik titreşim görüntülemede (MRI) ve kanser teşhisi için MRE’de de kullanılır. Yakın vakitte, sıvı roket yakıtı sıkıştırmada da helyum gazı kullanılmaya başlanmıştır.

 


- Helyum Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılmaktadır? admin tarafından 6 Haziran 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Helyum Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz