---< Sponsor Bağlantı >---

Harita Nedir, Haritadaki Renkler Ve Anlamları Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Harita Nedir, Haritadaki Renkler Ve Anlamları Nasıldır?

Haritaya baktığımız zaman çeşitli renkler ve çizgiler görürüz. Bu renkler gelişi güzel konulmamış, gelişi güzel renklendilmemiştir. Her bir rengin ayrı bir anlamı vardır. Gelin bu renklerin anlamlarına birlikte göz atalım.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünüşünün belli bir ölçeğe göre küçülterek kağıt üzerine çizimine harita denir. Yeryüzünün bir parçasının yukardan kuşbakışı görünümünün matematik metotlarla küçültülerek ve üzerine özel işaretler koyarak bir düzlem üzerine çizilmiş şekline harita denir.

HARİTALARDA FARK RENKLER HANGİ YÜZEY ŞEKİLLERİNİ GÖSTERİR?haritadaki-Renkler-ve anlamlari YEŞİL: Çukur yerleri ve denizden az yüksek yerleri gösterir. Yeşilden sarıya, turuncuya ve açık kahverengiye gidildikçe yüksekliğin arttığı anlaşılır.
SARI: Yaylaları ve yüksek ovaları gösterir.
KAHVERENGİ: Dağları gösterir.
KOYU KAHVERENGİ: Yüksek dağları gösterir.
MAVİ: Denizleri ve gölleri gösterir.
AÇIK MAVİ: Denizlerin az derin yerlerini gösterir. Mavi koyulaştıkça derinliğin arttığı anlaşılır.
KIRMIZI: Hudutları gösterir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Harita Nedir, Haritadaki Renkler Ve Anlamları Nasıldır? admin tarafından 15 Nisan 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Harita Nedir, Haritadaki Renkler Ve Anlamları Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz