---< Sponsor Bağlantı >---

Güney Kore Nerededir, Güney Kore’nin Tarihi Hakkında Genel Bilgiler


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Güney Kore Nerededir, Güney Kore’nin Tarihi  Hakkında Genel Bilgiler, Güney Kore’nin Yeri, Ekonomisi, Fiziki Yapısı Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Güney Kore Hakkında Genel Bilgileri Merak Ediyorsanız İşte Cevapları

Kore Nerededir?

Kore Doğu Asya’ da bir yarımadadır. Sarı Denizle, Japon Denizi(Doğu Denizi)arasındadır. 2. Dünya savaşından sonra Güney Kore ve Kuzey Kore diye ikiye ayrılmıştır.  Kuzey Kore’ nin  Komünist hakimiyetine girmesi,  Güney Kore’ nin de  Batıya dönük politika izlemesi üzerine  Kuzey ve Güney Kore olmak üzere ikiye parçalanmıştır. Güney Kore’nin Başkenti Seul’dur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Nüfus:49.044.790
Yüz Ölçümü:99,646 km2
Para Birimi:won (KRW)
Telefon Kodu:82
Başkent:Seul
Yönetim Biçimi:Başkanlık Sistemi
Önemli Şehirleri:Pusan,Incheon,Daegu,Gwangju,Ulsan
Komşuları:Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti,Batıda Sarıdeniz,Doguda Japon Denizi,Güneyde Dogu Çin denizi…
Ekonomi:Ayakkabı,gıda,balıkçılık,kimya,gemi,otomotiv,elektronik
giysi,çelik,tekstil.
Dil:Korece
Din:Hristiyan,budist
Kore târihi M.Ö. 3000 seneye kadar uzanır. Çin’in eline geçtikten sonra, Doğu Çin Denizi, Çin ve Kore kıyılarında, Ryukyu ve Kyushu Adaları ile Pasifik Ummanı’ndan ayrılan, Büyük Umman’unun bir kolu. 1,249,000 kilometre² lik yüzölçümüne sahip olan deniz, Çince’de Doğu Denizi olarak adlandırılır

Budizm ve Çinlilerin tesirinde kaldı. Daha sonraları 7. asırdan 20. asra kadar değişik hânedânların idaresi altında bağımsız olarak yaşadı. 1910 seneninde Japonlar Kore’yi işgal ederek sömürge hâline getirdiler. Bu vaziyet, 1945 seneye kadar sürdü. İkinci Dünya Harbinde Japonya’nın yenilmesinden sonra Güney Kore’yi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Kuzey Kore’yi de Rusya işgal etti. Böylelikle kuzeyde komünist rejim, güneyde demokratik rejim heyetmiş oldu.
25 Haziran 1950’de Rus subaylarının kumandasındaki Kuzey Kore birlikleri, yarımadanın tamamına komünizmi kabul ettirmek için Güney Kore’ye saldırıp istilâ etti. Bunun üzerine BİRLEŞMİŞ MİLLETLER., Güney Kore’nin kurtarılmasına karar verdi. Bölgeye BİRLEŞMİŞ MİLLETLER askerleri gönderildi. Bu silahlı güce Türkiye, bir tugayla katıldı. İşgalci komünist birliklerin Güney Kore’den çıkarılması için Mehmetçik büyük muvaffakiyet gösterdi. Mehmetçiğin zaferi bütün dünyâya dağılarak takdir topladı. Yapılan müzakereler neticesinde 27 Temmuz 1953’te mütareke imza attı. 38. Paralel Güney Kore ile Kuzey Kore arasında hudut kabul edildi. Savaş sonrası, Başkanlık sistemine dayalı demokratik rejime geçildi. Kuzey Kore ile birleşme devamlı gündemde olup, yakın bir vakitte tek devlet hâline gelmeleri ümit edilmektedir.

Güney Kore’nin güney ve batı kıyıları çok girintili ve çıkıntılıdır. Bir hayli yarımada ve küçük adalarla çevrilmiştir. Bu bölümlerde, Pusan ve İnchon en ehemmiyetli limanlarındandır. Doğu bölümü dağlarla kaplı olmasına karşın, batı bölümü geniş alanlar, ovalar ve tepelerle kaplıdır. Doğu bölümünde tabiî limanlar da yoktur. Çoklukla dağlıktır. Lakin dağlar yüksek değildir. En yüksek dağı, 1915 m ile Chiri San Dağıdır. Ehemmiyetli nehirleri arasında Naktong, Han ve İnchon ırmakları sayılabilir.

Güney Kore’nin Fizikî Yapı

Güney Kore’nin güney ve batı kıyıları çok girintili ve çıkıntılıdır. Bir hayli yarımada ve küçük adalarla çevrilmiştir. Bu bölümlerde, Pusan ve İnchon en ehemmiyetli limanlarındandır. Doğu bölümü dağlık olmasına rağmen, batı bölümü geniş alanlar, ovalar ve tepelerle kaplıdır. Doğu bölümünde tabiî limanlar da yoktur. Çoklukla dağlıktır. Lakin dağlar yüksek değildir. En yüksek dağı, 1915 m ile Chiri San Dağıdır. Ehemmiyetli nehirleri arasında Naktong, Han ve İnchon ırmakları sayılabilir.

Güney Kore’nin  İklimi

Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarların etkisindedir. Kışın ülkede kar nadiren yağarken yağmur görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer.

Kore’nin abuhavası, kışın karalardan esen soğuk rüzgârların, yazın Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgârlarının tesirindedir. Ülkenin yüzey şekilleri abuhavası etkiler. Muson rüzgârları sayesinde nebat örtüsü arasında tropikal bitkiler de bulunur. Senelik yağış vasatisi 1270 mm’dir. Güneyde Eylül ayında sık sık tayfunlar görülür. Ülkede en düşük sıcaklık vasatisi 3°C, en yüksek sıcaklık ise 24°C’dir.

Güney Kore’nin Tabii Kaynaklargüney kore

Önceden ormanlarla kaplı olan ülkede denetimsiz kesim, yangın ve hastalık yüzünden ormanlar kalmamıştır. Ama dağınık çam ve bambu ağaçları vardır.
Mâden itibariyle zengin sayılmaz. Ama tungsten imalatında önde gelen ülkelerdendir. Ayrı olarak kömür, demir, fluorin, grafit, altın, bakır ve mermi az miktarda çıkarılır.

Güney Kore’nin Nüfus ve Sosyal Hayat

Kore nüfusu, 23,113,0193 (48. sıradah)dur. Halkın % 32’si şehirlerde yaşar. En büyük şehir, başşehir Seul’dür.

Budizm  . Buda’nın felsefî düşüncelerini kabul edip yolunda yürüme. Brahma inanışının değiştirilmiş bir şeklidir. M. Ö. 4. asırda, Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Brahmancılık’ın sert uygulamalarına alternatif olarak kurulan, Buddhacılık veya Budizm olarak bildiğimiz ekolün mimarı olan Gautama Buddha’nın hayatı ile ilgili net ve net bir bilgi birikimine sahip değiliz.

Güney Kore’nin özellikle batı ve güney bölümleri, çok sayıda adaya sahiptir. Ülkenin güneyinde bulunan Mokko Limanı’nın 115 km açıklarında yer alan Hongdo Adası, Hallyeo Ulusal Deniz Parkı’nı içine alan Oedo Cennet Adası ve ülkenin ikinci büyük adası olan Geojedo Adası, en popüler olanlarındandır. Ülke coğrafyasına yayılmış olan göl ve mağaralar, insanı büyüler.
Ekonomik alanda çok ilerlemiş olan Güney Kore Ham ipek, tütün, balık, kauçuk lastik ve borular, tekstil iplik ve mamulleri, pamuklu dokuma, demir-çelik levhalar, nakliye ekipmanları, ayakkabı, gemi, otomotiv sanayi ürünleri, elektronik eşyalar, makine ve ekipmanları, metal ürünler, çeşitli kimyasalları bir çok ülkeye ihraç etmektedir.


- Güney Kore Nerededir, Güney Kore’nin Tarihi Hakkında Genel Bilgiler admin tarafından 20 Şubat 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Güney Kore Nerededir, Güney Kore’nin Tarihi Hakkında Genel Bilgiler isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz