---< Sponsor Bağlantı >---

Güç Nedir, Formülü Ve Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Güç Nedir, Gücün Özellikleri Nelerdir, Çüç Hakkında Bilgiler

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Birim vakitte harcanan enerjiye veya üretilen enerjiye güç denir. Başka bir deyişle iş yapabilme hızının bir ölçüsüdür. Bu enerji üretilirken veya tüketilirken bir zaman geçer. Fabrikada çalışan bir işçinin yaptığı iş, zaman geçtikçe artar ve harcadığı enerjide artar. Lakin birim zamanda yaptığı iş aynıdır. Benzer şekilde bir elektrikli ısıtıcının harcadığı enerji birim zamanda aynıdır fakat zaman geçtikçe harcadığı toplam enerjisi geçen giderek artmaktadır.

Güç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Güç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Güç P ile gösterilir ve birimi Watt’dır. Birim zamanda (t) cismin harcadığı enerji W ise, güç;

SI sisteminde iş= joule, zaman ise saniye ile dile getirilir. Güç birimi ise joule/saniye olacaktır. Bunun da SI sistemindeki karşılığı Watt’dır. Watt biriminin kullanılmasının nedeni ise buhar makinesini buluş eden İskoçyalı bilim insanı James Watt’dan dolayıdır.

Watt küçük bir güç birimi olduğunda bunun yerine 1000 katını ifade eden kilowatt (kw) kullanılmaktadır. Taşıtlarda ise watt yerine at gücü ifadesi kullanılır. 1 BG=736 watt’dır.

 


- Güç Nedir, Formülü Ve Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 11 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Güç Nedir, Formülü Ve Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz