---< Sponsor Bağlantı >---

Göz Çapaklanması Nedir, Neden Olur, Göz Çapaklanmasının Tedavisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Göz Çapaklanması Nedir, Neden Olur, Göz Çapaklanmasının Tedavisi Nasıldır, Göz Çapaklanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Sabahları kalktığımızda gözümüzün etrafında bazen küçük ve bazende büyük çapaklar oluşmaktadır. Kipriğimize yapışan ve gözümüzü açmak için biraz zorlayan bu çapaklar neden ve nasıl olmaktadır, gözümüze zararı varmıdır. İşte cevapları

Evvela çapak nedir? Sualini cevap vererek balşayalım: Çapak, gözün içinde oluşan mukuslu yapıda başka bir deyişle sümüksü yapışkan bir göz salgısıdır. Şayet bu salgı, gözde biraz fazla kalırsa daha da koyulaşıp, biraz daha yapışkan hale gelebilir, kirpiklerde birikip fiziki görüntüyü bozabildiği gibi, göz kapaklarının açılmasını engelleyecek şekilde yapışkanlaşabilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çapaklanma, gözlerde bir enfeksiyon sebebiyle oluşan koyu sarı renkte bir akıntı ve bu akıntının kabuk bağlama şeklidir. Çocuklarda görülen çapaklanma genelde konjunktivit (alerjiye bağlı) belirti­sidir. Konjunktivit ise bir çeşit göz iltihaplanmasıdır. Bebeklerde olduğu gibi, çocuklar­da da görülen çapaklanmanın sebebi genelde gözyaşı kanalının tıkanmasıdır.

Do­ğum yapan bayanlarda ise çoklukla doğumdan sonraki 7 günde görülür, gözyaşı kanalının tıkanması sonu­cunda ortaya çıkar. Çapaklanma çok ciddi bir olay değildir, genelde kendiliğin­den geçer.

Peki ya geçmezse? Göz çapaklarını nasıl temizlemeliyiz, göz çapakları nasıl rehabilitasyon edilir? Gözyaşı akmadan önce, gözün ön yüzeyine dağılır, burayı nemlendirip ıslatır, sonra gözyaşı kanalından geçerek burnumuzun içine akar. Lakin bu kanal tıkalı olursa, gözde çapaklanma, sulanma, kızarıklık ve iç bölümünde şişkinlik oluşuyor. Bebeklerde ve yetişkinlerde de bu tip tıkanma olabilir. Bebeklerde gözyaşı kesesine masaj yapılarak veyahut gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek mesele analiz ediyor.

Bebeklerde çapaklanmayla birlikte kızarıklık, şişlik oluşuyor. Bebeğin gözlerinde çapak birikince de kirpikler birbirine yapışıyor, bebek gözlerini rahat açamıyor. Bebeklerde doğumdan sonra gözde sulanma olduğunda, çapaklanma olmaması için ne yapabiliriz?

Gözyaşı kanalının buruna açılan bölümünde bir zar vardır. Bu zar, normal koşullarda doğumdan sonra spontane yırtılıp açılır. Böylelikle gözde oluşan yaş, daimi burun içinden akıp gidiyor. Ancak bebeklerde bu zar açılmazsa kanal tıkalı olacağı için gözyaşı buruna akamıyor ve göz yaşı kesesinde birikim yapıyor, gözler sulanıyor. Bu tıkanıklık genellikle ilk 6-9 ayda kendiliğinden iyileşiyor. Göz altına masaj yapılması kanalın açılmasını kolaylaştırıyor. Bu süreçte açılmayan kanal, hekim tarafından çelik sonda kullanılarak açılıyor.

Bebeklere göz masajı nasıl yapılır? Bebeklerin gözleri sulanıyor ve çapaklanma yaşanıyorsa nasıl masaj yapılmalı?

Bebeklerin gözyaşı kanalı tıkanınca, önce gözyaşı kesesi üzerine yukardan aşağı baş veya işaret parmağıyla masaj yapılması gerekiyor. Bu sayede göz kesensinin içinde birikmiş olan sıvı aşağıdaki zara doğru basınç yaparak, zarın açılmasına yardımcı oluyor. Buna karşın açılmayan hastalarda (yüzde 5 – yüzde 10 oranında) cerrahi müdahale gerekiyor. Hastalara, genel anestezi altında müdahale ediliyor. Kanalı açmak için de çelik sondalar kullanılıyor. Sonda ile göz pınarından girilip zar yırtılıyor, sulanma ve çapaklanma geçiyor.

Göz çapaklarını önlemek için hangi ilaçları kullanabiliriz? Antibiyotik içeren damlalar göz çapaklanmasına iyi geliyor mu?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle verilen antibiyotik içeren göz damlaları, kanalı açmıyor ama çapaklanmayı durduruyor. Bebek büyüdükçe kendi kendine açılamayan kanala masajın yapılması açılmayı kolaylaştırıp çabuklaştırıyor. Masajla da açılmayınca sonda kullanılıyor. Sondalamanın başarılı olmadığı vaziyetlerde ise kanal içine silikon tüp yerleştiriliyor. Bu tüp 2-6 ay müddetle arasında bıraktıktan sonra tüp çıkarılıyor. Çıkarılması tekrar bir operasyon gerektirmiyor. Bazen gözdeki capaklanmade burun içindeki kemik yapı hasebiyle gözyaşı kanalı tıkanabiliyor. Bu vaziyette yetişkinlerde uygulanan operasyonları yapmak gerekiyor.

Göz altındaki kanal ne işe yarıyor? Gözden buruna neden akıntı oluyor?

 

Gün içinde daimi gözyaşı üretilir, kanaldan burnun içine doğru akar. Gözyaşı gözün ön bölümünü ve içerdeki dokuların beslenmesini sağlıyor. Gözün beslenmesi için de daimi ıslak kalması gerekiyor. Başka bir deyişle göz kırpılması da beslenmeyi kolaylaştıran etkenler arasında. Zati göz kırpmayı savsakladığımız vaziyetlerde gözde batma hissi başlayıp bizi uyarıyor. Kanal tıkalı olduğunda oluşan sulanma ve çapaklanmanın kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor.

Göz çapağı tedavisi, Göz çapağı nasıl tedavi edilir? Göz çapaklarını temizleme, göz çapaklarına ne iyi gelir? Göz çapaklanması bitkisel tedavi metotları nelerdir?

Çapaklanma vaziyetinde bir hayli doktor akıntının giderilmesi için göz banyosunu tavsiye eder. Göz banyosu, gözü yakmayan şampuan ile ılık su eşliğinde gözleri yıkamaktır.

Rüzgârgülü nebatı gözde biriken çapakların tedavisinde kullanılabilir. Fakat, bu bitkinin şuursuz kullanımını netlikle önermiyoruz. Rüzgargülü nebatı, homeopatik müstahzarlarda, göz, cinsel uzuv, mide bağırsak ve idrar yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Gözbebeklerini büyütür ve solunumu azaltır. Çok minik dozlarda, doğru uygulandığında, bilinen hiçbir tehlikesi ya da yan tesiri olmamasına rağmen, rüzgârgülü nebatı zehirlidir. Hatalı kullanımı, komayla, adalemelerle ve oksijen yetmezliğine sebebiyet verebilir. Ayrı olarak çıplak elle dokunulduğunda aşırı tepki gösterebileceğinden, nebata tazeyken temas etmekten kaçınılmalıdır. Gebe kadınların dahili olarak kullanmaları önerilmez. Bu nebata konusunda araştırmaları gözden geçiren Alman uzmanlar, homeopatik müstahzarlar dışında nebattan uzak durulmasını öneriyor.

Peki rüzgargülü nebatını naısl kullanacağız? Rüzgârgülü nebatı taze iken zehirlidir, kurutulunca zehirliliği kayıp eder. Bu yüzden kullanılacak bitkinin kurutulmuş olması gerekiyor. Kuru rüzgargülü nebatını kolayca çay gibi demleyip göz masajlarınızda, göz banyosunda kullanabilirsiniz. Bu arada içebilirsiniz.

Kırlangıç Otu (Göz Otu) (Euphrasia officinalis) kullanılabilir. Göz otu, çayı yapılarak içilebildiği gibi tentürü yapılarak da kullanılabilmektedir. Göz otu çayı, şu şekilde yapılır: Göz otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika müddetle demlenir. Demlendikten sonra çay hazırdır. Şayet göz için ihtiyaç duyulan ise göz banyosu yapılır ve temiz bir pamukla göz üzerine kompresi yapılır.

Papatya göz temizliği için kullanılabilir (Gözün kenarları ve gözün dış kı­sımları papatya suyu damlatılmış bir süngerle silinebilir) ve bu sayede en­feksiyon rizikosu azaltılabilir. Kaynama suyuna papatya ilave edin. Bir bez yardımı ile enfeksiyonlu alana pansuman yapınız. Bu metod netlikle enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Papatya çayı nasıl hazırlanır?: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu çiçek, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (Kaynatılmaz), 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür.

Papatya ile göz banyosu nasıl yapılır?: Tam banyo için dört avuç dolusu, yüz veya saç yıkamak için bir avuç dolusu papatya çayı haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra banyo suyuna ilave edir.

Papatya ile nasıl kompresler hazırlanır?: Bir bardak kaynar süt, bir yemek kaşığı dolusu çiçeğin üstüne dökülür, demlenmesi için 8-10 dakika beklenir ve posası süzüldükten sonra sıcak sütle kompresler yapılır.

Sürekli olan ve geçmeyen göz çapaklarını dikkate almalıyız, aman canım diye geçiştirmemeliyiz. Altında ciddi sorunlar yayabilir. Bir hekime gidip ciddi bir kontrolden geçmeliyiz. Gözümüz bizim her şeyimizdir. Bir an için gözlerimizi kapatıp yürümeye  başlıyalım.eminim ki hertarak kapkaranlık olacak, göremediğimizden dolayı da sağa sola çarpacaksınızdır. Onun için gözümüz hiç ihmale gelmeyen bir organımızdır.


- Göz Çapaklanması Nedir, Neden Olur, Göz Çapaklanmasının Tedavisi Nasıldır? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Göz Sağlığı Üzerine,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Göz Çapaklanması Nedir, Neden Olur, Göz Çapaklanmasının Tedavisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz