---< Sponsor Bağlantı >---

Görünmeyen Işık Türleri ​Ve Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Görünmeyen Işık Türleri, Göremediğimiz Işık Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Işık türlerinin çoğunu gözümüzle görürüz. Güneşin ışığını, lambanın, mumun ve ateşin ışığını görürüz. Gördüğümüz kadar da birde göremediğimiz ışık türleri vardır. Göremediğimiz ışık türleri nelerdir, nerelerde kullanılmaktadır, kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

görünmeyen ısık-türleri

Göremediğimiz Işık Türleri

Görebildiğimiz ışıkların yanı sıra, göremediğimiz ışık türleri de vardır. Bunlar Radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ötesi ışınlar, morötesi ışınlar, X ışınları ve gama ışınları olarak sıralıyabiliriz. Görünebilen ışık bu tayfı, görünemiyen ışık tayfının  %1 inden azını oluşturmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Göremediğimiz Işık Türlerinin Özellikleri

  1. Radyo Dalgaları:  Radyolar için özel tanımlanan kısa, orta ve uzun dalgalar la televizyon dalgalarıdır. Cep telefonlarında  radyo dalgalarıyla  kullanılmaktadır.
  2. Mikrodalgalar radar sistemlerinde ve mikrodalga fırınlarda kullanılmaktadır.
  3. Kızıl ötesi ışınlar, fiziki  rehabilitasyonda, ev  ve hastanelerin ısıtılmasında, yeraltındaki madenlerin ve zirai ürünlerin tespitinde, termogram isimi verilen alette ve uzaktan kumandalarda kullanılmaktadır.
  4. Morötesi ışınlar:  Yani ultraviyole ışınlar floresan lambalarda, kaynak işlerinde kullanılmaktadır.
  5. X ışınları; röntgen filmleri ile hastalıklarının teşhisinde ve dişçilikte kullanılmaktadır.
  6. Gama ışınları : Gama ışınları ise tıpta hem teşhis hem de rehabilitasyon için kullanılmaktadır.


- Görünmeyen Işık Türleri ​Ve Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 14 Ağustos 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Görünmeyen Işık Türleri ​Ve Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz