---< Sponsor Bağlantı >---

Gökkuşağı Nedir, Nasıl Oluşur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Gökkuşağı Nedir, Gökkuşağı Nasıl Oluşur, Gökkuşağı Hakkında Genel Bilgiler?

Yağmur yağdıktan sonra şöyle bir gök yüzüne baktığımız zaman gök kuşağını görürüz ve içimiz açılır ve bir mutluluk hissederiz. Yan yana dizilmiş renkler ve muntazaman çizilmiş bir yay.Bu güzel doğa olayının seyrinede doyum olmamaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Gök Kuşağı neden ve nasıl oluşur kısaca açıklamak isteriz.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

gokkusagi-nedir

 Güneş ışınlarının yağmur damlaların da ki  yansıması ve kırılmasıyla olan ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir doğa olayıdır. 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Gökkuşağının olması için iki koşulun bir arada olması gerekmektedir. Bunlar Yağmur taneleri ve güneş ışınlarının  bir arada bulunması su damlacıklarının içinden geçen güneş ışığı kırılıp yedi renge ayrılması olayıdır.

Gökkuşağında  içte mor olmak üzere sırasıyla lacivert, mavi, yeşil, sarı ve turuncudan geçerek en dışta kırmızıyla biten eş merkezli yay halinde sıralanmaktadır. Genellikle bir tek çember yayını görebilmekteyiz.

Çok nadirde olsa aynı zamanda iki tane gök kuşağınıda görmemiz mümkün omaktadır.

 


- Gökkuşağı Nedir, Nasıl Oluşur? admin tarafından 23 Haziran 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Gökkuşağı Nedir, Nasıl Oluşur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz