---< Sponsor Bağlantı >---

Göç Nedir, Nüsuf Hareketleri Ve Göçler Nedir,


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Göç Nedir,  Nüsuf  Hareketleri Ve  Göçler Nedir, 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çeşitli sebeplerden dolayı insanlar doğdukları yerlerden başka yerlere göç etmişlerdir. Göç Nedir,  Nüsuf  Hareketleri Ve  Göçler Nedir kısaca sizlere açıklama çalışacağız.

İnsanların, doğdukları yerden başka yerlere geçici ya da daimi olmak üzere taşınmasına göç denir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

A. İÇ GÖÇLER

Ülke içerisinde, nüfusun yer değiştirmesine iç göç denir. İç göçlerle bir ülkenin toplam nüfusunda değişme olmaz. Yalnızca, bölgelerin ve şehirlerin nüfusunda artma veyahut azalma alana gelir.

İç göçler, sürekli ve mevsimlik göçler olmak üzere ikiye ayrılır.

1. Sürekli İç Göçler

Ülke içerisinde yer değiştiren insanların, göç ettikleri yerlere yerleşmesiyle gerçekleşir. Türkiye’de, Cumhuriyetin başlangıcından günümüze kadar, bilhassa kırsal alanlardan şehirlere doğru hızlı bir göç olayı görülmektedir.

İç göçün nedenleri

İç göç, bilhassa Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki şehirlerde daha fazla olmaktadır.

Yüksek oranda göç alan şehirlerin başlıcaları şunlardır:

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Şanlı Urfa, Antalya, Mersin, Konya, Samsun, Gazi Antep, Diyarbakır gibi şehirlerdir. İç göç, ülkemizde bilhassa endüstrileşmiş merkezlere daha fazla olmaktadır.

2. Mevsimlik İç Göçlergöc nedir

Kırsal kesimdeki bir takım ailelerin büyük şehirlere, tarımın yoğun olarak yapıldığı yerlere, yaz turizminin geliştiği yerlere bir süre çalışmak üzere göç etmeleri ile gerçekleşir.

Yaylaya çıkma olayı da mevsimlik göçler içerisinde yer alır. Mevsimlik göçlerle Adana, Mersin, Hatay, Aydın, Muğla, Antalya gibi merkezlerde, yaz ile kış mevsimleri arasındaki nüfus miktarlarında ehemmiyetli değişmeler olmaktadır.

B. DIŞ GÖÇLER

Bir ülkeden diğer bir ülkeye yapılan göçlere dış göç denir.

Dış göçler ve Türkiye

Ülkemize 1923 – 1989 seneleri arasında çoğu Balkan ülkelerinden olmak üzere 2,2 milyon göç olmuştur. Bu sayı nüfusumuzun % 5′ini oluşturur.

1950′den sonra, başta Almanya olmak üzere ülke dışına işçi gitmeye başlamıştır. Bugün Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, İsveç, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Avustralya, Libya, S. Arabistan, Kuveyt ve Orta Asya ülkelerinde işçilerimiz bulunmaktadır.

Göçler bireysel veya toplu olabilir. Bu olay sürekli veya geçici olabilir. Göç olayları bazen gönüllü, bazen de zorunlu olabilir.  Ülkemizde sanayinin gelişmesiyle birlikte büyük şehirlere, kırsal alanlarda ve küçük kentlerdeki insanlar buralara göç etmişlerdir. 


- Göç Nedir, Nüsuf Hareketleri Ve Göçler Nedir, admin tarafından 6 Mart 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Göç Nedir, Nüsuf Hareketleri Ve Göçler Nedir, isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz