---< Sponsor Bağlantı >---

Geçmişten Günümüze Arabaşı Kültürü Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Geçmişten Günümüze Arabaşı Kültürü Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Nasıl ki Dogu ve Güneydogu Anadolu yörelerinde sıra geceleri yapılıyorsa İç Anadolu yöresinde de arabaşı geceleri yapılırdı.Zamanın bazı şeyleri değiştirdiği gibi günümüzde buda değişti.

Eskiden çok katlı binalar  ve arabalar yoktu.Onun yerine mahalleler vardı.Sağlam komşuluk ilişkileri vardı.Herkes birbirini tanır komşusunun acısıyla kederlenir, sevinciyle mutlu olunurdu.Günümüzde ise çok katlı beton binalar ve içi dolu insanlar var ama kimse kimseyi tanımıyor.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Günümüzde arabaların çogalması ve ulaşımın kolaylaşması da komşuluk ilişlilerini zayıflattı.Önceleri arabalar çok azdı onun  yerine paytonlar vardı.Bir yere gitmek te oldukca zordu.Uzun kış gecelerinde  haftada iki kez bir evde toplanılır sohbetler edilirdi.Büyükler anlatır küçüklerse can kulağıyla dinlenlerdi onları.Arabaşı da ikram  oedilirdi.

Bakır sinilerle  yapılan arabaşı hamuru bakır taslarla ve tahta kaşıklarla yenirdi.Kim daha fazla yicecek ve kim daha büyük hamur yutacak esprileri yapılırdı.Hele birde kaşığından hamuru kaçıranlara ceza verilir ertesi gün  ona yaptırırlardı arabaşını.

Günümüzde ise  bakır sinilerin  yerine tabak ve bakır tasların yerine kaselerde ikram edilir oldu ve tahta kaşıklar ise ortadan kalktı.Hastalık ve kilo sorunu yüzünden de yemekten bile kaçınıyoruz.Hatta  çogumuz bilmeyiz arabaşını.

Değişen zaman gibi  arabaşı yeme kültürüde değişti.Hatta yok oldu.

 


- Geçmişten Günümüze Arabaşı Kültürü Nasıldır? admin tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
Geçmişten Günümüze Arabaşı Kültürü Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Geçmişten Günümüze Arabaşı Kültürü Nasıldır?”
  1. yolyapan diyor ki:

    bu yemege neden arap aşı dendigini bilmiyorum ama yedim harika bir yemek yedim demek yanlış olur yuttum
    helede bunun çorbası keklik yada güvercin etinden olursa varya
    of canım çekti

Sende Yorum Yaz