---< Sponsor Bağlantı >---

Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Gazlar Fezada birbirinden ayrı ve oldukça uzak bir mesafelerde hareket eden moleküller topluluğudur. Gaz taneciklerinin öz hacmi ise gazın kapladığı toplam hacim yanında yok denecek kadar çok az olmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir?

Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir?

Gaz molekülleri ise sabit bir hızla hareket etmektedirler ve bu hareketleri esnasında da birbirleriyle ve i bulundukları kabın çeperiyle çarpışmaktadırlar. Bu çarpışmalar ise esnek olup çarpışma esnasında kinetik enerjileri değişmemektedir.
Gaz molekülleri ise ısı enerjisini, kinetik enerjiye dönüştürmektedirler. Sabit sıcaklıkta ise bütün gazların vasati kinetik enerjileri hep aynı olmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Başka bir İfadeyle kinetik enerji sadece sıcaklığa bağlı olan bir enerjidir.

Difüzyon Hızı

Aynı basınçta ve aynı sıcaklıkta olan X ve Y gazlarını aynı bir kap içerisine koyalım. Bu iki gazın vasati kinetik enerjileri birbirine eşit olmaktadır.
Molekül ağırlığı küçük olan gazlar hızlı, büyük olan gazlar ise yavaş yavaş hareket etmektedirler.


- Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir? admin tarafından 19 Eylül 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Gazların Kinetiği Ve Difüzyon Hızı Nedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz