---< Sponsor Bağlantı >---

Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


  Futbolun Temel  Kuralları Nelerdir, Temel Futbol Kuralları Nasıldır, Futbol Kurallarını Kim Belirlemektedir?

Büyük küçük tüm erkeklerin ve son zamanlarda da bayanların severek oynadıkları futbol’ un temek kuralları vardır. Bu kurallar nelerdir kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Futbol Kurallarını, Futbol Birliği Heyeti  ile FIFA ( Futbol Federasyonları Birliği) tarafından belirlenmektedir.

Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?

Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Futbol’un Temel Kurallarına Gelince

Futbol, 11’er kişiden oluşan 2 takımla oynanan ve 1’i orta, 2’si yardımcı 3 hakem tarafından  yönetilen 90 dakika süren bir oyundur. 90 dakika içerisinde  birbirlerinin kalesine gol atmaya çalışmasından ibarettir. Takımlar, hudutları belirlenmiş ölçülerle çizilen oyun alanı içerisinde, üç direkten oluşan, boyu 2.44 metre, eni ise 7.32 metre olan kalenin içine topu ayakla atıp gol yapmaya çalışmaktadırlar.

En fazla golü atan takım mücadeleyi kazanmaktadır. Gol olmaması veyahut  da eşit sayıda gol atılması halinde her iki takım da 1’er puan almaktadırlar. İr takımın galibiyetinde ise 3 puan alırken, mağlup olan takım ise  puan alamazlar

 Futbol, Ana hatlarıyla, oyun alanı, oyuncular, hakemler ve toptan oluşan bir oyundur.

 

Futbol Oyun Sahasının Eni Boyu:  Futbol oyunun  oynandığı yer yani futbol sahası, dikdörtgen şeklindedir. Eni en az 45, en fazla ise 90 metredir. Boyu ise en az 90, en fazla ise 120 metre ile sınırlandırılmıştır. Genelde ise ende 64 – 75 metre, boyda ise 100 – 110 metre olmaktadır.

Futbol Topnun Özellikleri: Yuvarlak biçimde olan bu oyun aracı, vasati 410 – 450 gram ağırlığında olup etrafı de 68 – 70 santimetre arasında olmaktadır.

Oyuncuların Sayısı İse:  Her iki takımdan da oyun sahası içinde 11’er futbolcu bulunmaktadır. Mücadelenin başlayabilmesi veyahut devam edebilmesi için alan içinde 7 kişiden az olmaması gerekmektedir.  Yedek kulübesinde en fazla 7 oyuncu bulundurulup, oyun müddeti içinde bazı en çok 3 sefer oyuncu değiştirebilmektedirler.

Oyuncuların Formaları İse : Her iki takım futbolcuları aynı renk formayı giyemezler,  birbirinden değişik renklerde top koşturmak zorundadır. Bir takımın tüm oyuncuları ise kaleci hariç, tek tip forma giymek zorundadır ve forma numaraları değişiktir. Formalar ise kısa kollu veya uzun kollu olmalı şort, uzun çorap  ve futbol ayakkabısından oluşmaktadır


- Futbolun Temel Kuralları Nelerdir? admin tarafından 7 Eylül 2014 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Futbolun Temel Kuralları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz